Asker Soht serbest

Asker Soht serbest bırakıldı.

Krasnodar Kray Adıge Hase Bakanı Asker Soht’un özgürlüğüne kavuştuğu avukatı Enver Tliy tarafından açıklandı.

 

Soht ,15 Şubatta Krasnodar’da mahkeme kararıyla idari tutukluluk cezasına çarptırılmıştı. Polisler tarafından 14 Şubatta polise itaatsizlik suçlaması ile gözaltına alınmıştı.

Soht’un 22 Şubatta 17:00’dan sonra serbest kaldığını ifade eden avukatı Tliy “ Onunla telefonda konuştuk. Kendisini normal hissediyor. Sekiz gece Krasnodar’da idari tutukluların kaldığı özel nezarethanede tutuldu” açıklamasında bulundu.

 

Avukat Tliy, şu anda kendisi ve müvekkili Soht’un Krasnodar Lenin mahkemesinin kararı ile ilgili yapmış oldukları şikayetin görüşülme tarihini beklediklerini de kaydetti. Tliy ayrıca, Soht’un artık özgürlüğüne kavuştuğu için yapmış oldukları şikayetin görüşülmesi için mahkemenin iki ay içinde konuyu ele alma süresi olduğunu da ifade etti.

 

Asker Soht da 22 Şubat 20:40’da Facebook sayfasından, gözaltına alınması ve tutuklanmasıyla ilgili olarak kayıtsız kalmayan herkese teşekkürlerini ifade etti. Soht “ İnanıyorum ki, yanlış mahkeme kararı yakın zamanda Krasnodar bölge mahkemesinde çözüme kavuşturulacak. Dava süreci bitinceye kadar da olayla ilgili herhangi bir yorumdan kaçınmak isterim” ifadesinde bulundu.

Kavkazki Uzel,AjansKafkas