Asker Soht, Soykırım Olimpiyatlarını savundu

Soçi/Ajans Kafkas – Krasnodar Kray Adıgey Khase Başkanı Asker Soht, Regnum haber ajansına, üç Kabardey-Balkar sivil toplum kuruluşu başkanının imzaladığı Soçi Olimpiyatlarına destek bildirisini değerlendirdi.

Geçtiğimiz hafta Kabardey-Balkar Adıge Khase Başkanı Muhamed Hafıtse, Kabardey-Balkar Adıge Sivil Örgütler Koordinasyon Konseyi Başkanı Jilyabi Kalmıkov ve Abhaz Gönüllüler Birliği Başkanı Kazbek Yahogoyev’in Soçi Kış Olimpiyatları ile ilgili bildirisi yayınlandı.

Bu bildiriyi nasıl karşıladığı yönündeki soruyu yanıtlayan Asker Soht, “16 Mayıs 2011’de RF Devlet Duma’sından Çerkes sivil örgüt liderleri ile yapılan görüşmede, Kalifornia Çerkes Derneği temsilcisi Çiçek Şık, Soçi Kış Olimpiyatları konusunda bir bakış açısını dile getirdi ki, bu tamamıyla DÇB’nin daha önceden belirttiğini yaklaşımına taban tabana zıttı. Ancak DÇB’ye dahil olan diğer Çerkes sivil örgütleri, bu konuyla ilgili daha önceki yaklaşımlarında prensip olarak bir değişiklik açıklamasında bulunmadılar” dedi.

16 Mayıs’ta yapılan toplantıda Çiçek Şık, Çerkes halkının büyük çoğunluğunun karşı olduğu Soçi Olimpiyatları’nın gündeme getirilmesine engel olmuş, Rusya Federasyonu’nun Çerkes Soykırımı’nı tanıması da içeren “Çerkes Milleti ve Kültürü’nün Korunma ve Rehabiltasyon Programı” adlı bir yazılı teklif sunmuş ve RF’nin Çerkes halkına karşı yerine getirmesi gereken sorumluluklarını hatırlatan bir konuşma yapmıştı. Aynı toplantıda Ürdün diasporası temsilcilerinden Samir Karden ise Ürdün’de ki Çerkes gençlerinin 2014 Kış Olimpiyatları‘nın Soçi‘de yapılmasına tamamen karşı olduklarını ve gençlerin olimpiyatların Soçi’den başka bir yerde yapılması yönündeki taleplerini Duma yetkililerine iletti.

Olimpiyatları desteklemenin bölge Adıgelerini RF ile karşı karşıya getirmek anlamına geldi iddia eden Asker Soht ise “Gerçekten son zamanlarda internetteki sosyal ağlar üzerinden RF’deki Çerkes sivil örgütleri şahsında ‘anti-olimpiyat cephesi’ oluşturulmaya çalışılıyor, Soçi ve Krasnodar Kray Adıgeleri devlet ile karşı karşıya getirilmeye çalışılıyor. Bu ‘aşırılıkçı’ eylemler, Kış Olimpiyat hazırlıklarında Çerkes halkının tarih ve kültürünün kesinlikle görmezden gelindiğini gösteren, 2014 Soçi XXII Kış Olimpiyatları ve XI Paralimpik Kış Oyunları hazırlıkları konusunda Organizasyon Komitesinin tamamıyla sorumsuz ve yetersiz tavrından kaynaklanıyor. Biz kendi adımıza bu durumun çözümü konusunda yönetimin her seviyesi ile ortak hareket etmek için çaba gösteriyoruz. Bizim için, Dünya Çerkes Birliğinin RF ve diaspora Çerkes örgütlerini birleştiren tanınmış Çerkes örgütü olduğu yaklaşımı da esastır. DÇB hedef ve prensiplerini paylaşmayan örgütlerle de işbirliği yapmıyoruz” şeklinde konuştu.

Kafkasya’da ve diasporada DÇB ile bağı olmayan ve Kış Olimpiyatlarının, Çerkes Soykırımı’nın sembol şehri olan Soçi’de yapılmasına karşı çıkan çok sayıda Çerkes sivil toplum kuruluşu ve inisiyatifi bulunuyor. İnternetteki sosyal ağlar üzerinden yapılan yorumlar da Çerkeslerin büyük çoğunluğunun Soçi 2014 Oyunlarına karşı olduğunu gösteriyor. RE/ÖZ/YA