Asker Soht, Suriye’de etnik çatışmadan endişeli

Krasnodar/Ajans Kafkas –  Krasnodar Kray Adıgey Khase Lideri Asker Soht yaptığı bir açıklamada, Suriye’de yaşanan olayların Çerkesleri hedef alan etnik çatışmalara dönüşebileceğini iddia etti.

Suriye ve Suriye ile sınırı olan ülkelerde 6 milyondan fazla Çerkes yaşadığını ifade eden Soht, “Suriye’deki durum uluslararası Çerkes toplumunun endişesine neden oluyor. Irak ve Libya’dakine benzer bir senaryonun Suriye’de gerçekleştirilmesi, kaçınılmaz şekilde devlet kurumlarının harap edilmesine, ülkenin istikrarsızlığa sürüklenmesine ve kaosa neden olacak. Çerkes toplumunun Suriye askeri ve yönetim kurumlarına güçlü entegrasyonu göz önünde bulundurulduğunda krizin etnik çatışmalara dönüşme riski var. Çerkes dünyasının, olası bir güvenlik tehdidi karşısında kayıtsız kalması düşünülemez” dedi.

Soht, Strasbourg’da, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin sonbahar oturumuna katıldı. Görüşmelerde yeni kriz ışığında Suriye’deki Çerkes toplumu ile Rusya Federasyonu ve Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin durumu ele alındı. Soht’un ifadesine göre AKPM ziyaretinde Türkiye milletvekilleri ile irtibat sağlandı ve Türkiye’deki Çerkes diasporasını desteklemeğe yönelik bazı projelerin ön tanıtımı yapıldı. RE/ÖZ/YA