Dönüşçüye haraççı darbesi, üstüne de dalavere

Maykop/Ajans Kafkas – Adıgey’in başkenti Maykop’ta yaşayan ‘geri dönüşçü’ Çermit Naci Kalkan’ı haraç vermeyince evini basıp hastanelik eden üç saldırgana az ceza kesilsin diye mağdur hastaneden ivedilikle taburcu edilmek istendi.

Skandalda daha ileri gidilmesi Adıge sivil örgütünün devreye girmesi ve olayın basına sızmasıyla önlendi.

NartPress’in aktardığı bilgilere göre 2 Mart akşamı Maykop’ta üç haraççı 1990’larda anavatanına dönüp evlenen iki çocuk babası Naci Kalkan’ın evine girdi. Saldırganlar Kalkan’ı ağır şekilde yaralayıp kaçtı. Bilincini yitirmiş halde komşuları tarafından bulunan Kalkan hastaneye kaldırıldı. Polis olaya karışan üç zanlıyı yakaladı. Üçünün de Adıge kökenli olduğu anlaşıldı. Haklarında yürütülen soruşturmada elde edilen bilgilere göre, zanlılar Kalkan’ı para için dövdü. Aylık 12 bin ruble maaşla çalışan Kalkan’dan 2 milyon ruble istenmişti.

Günlerdir hastanede yatan Kalkan’a 11 Martta taburcu olacağı söylendi. Halbuki hemen öncesinde doktor, yattığı yerden henüz doğrulamayan Kalkan’a en az bir hafta daha hastanede kalması gerektiğini söylemişti. Kalkan’ın akrabası Mahmut Çermit’e göre, hastaneden taburcu edilmesiyle ilgili karar sağlığının iyileşmiş olmasına bağlı değil. Mahmut Çermit, “Taburcu edilmesiyle ilgili karar tutuklanan kişilerin suçunu hafifletmek için alındı. Hukukçuların bana verdiği bilgiye göre eğer onların dövdüğü kişi 12 Mart itibariyle taburcu edilseydi, saldırganları şartlı tahliye hakkıyla birlikte 4 yıl hapis bekliyor olacaktı. Dövülen kişi daha fazla tedaviye ihtiyaç duyarsa suç daha ağır olacak ve şartlı tahliyeden de yararlanamayacaklardı” diye konuştu. Konunun basına yansıması ve Adıge Khase Başkanı Arambi Hapay’ın müdahale etmesi üzerine Kalkan’ın taburcu edilmediği belirtildi.

ÖZ/FT