Evlerini kaybeden Soçi’liler eylem yaptı

Soçi/Ajans Kafkas – Soçi’de olimpiyat inşaatları için evlerinden çıkarılan şehir sakinleri miting düzenledi.

Soçi’nin olimpiyat inşaatları sebebiyle mağdur olan sakinleri düzenli olarak mitingler organize ediyorlar.  Dün de Soçi sakinleri üzerinde “Çocuklara evlerini verin!”, “Olimpiyatlara merhaba! Eve veda?”, “Soçi, yargı sınırsızlığına karşı!”, “Soçi enformasyon ablukasında” ifadelerinin yer aldığı pankartlarla şehir belediyesi önünde sessiz bir eylem gerçekleştirdi.

Eylemin organizatörü Aleksey Kravets, Soçi belediyesinin miting izni vermemesi üzerine Krasnodar yönetimine gitmek zorunda kaldıklarını söyledi. Kravets “Şehir bürokratları, mitingin yapılmasının planlandığı Soçi belediye bölgesindeki parkta bölge için önemi olan dört tür manolya yetiştiğini, bundan dolayı eylem izninin bölge yönetiminden alınması gerektiğini söylediler” dedi.

Mitinge katılanlarla görüşen Soçi Belediye Başkanı Anatoli Pahomov, mağdurların problemleri konusunda herkesten daha az suçlu olduğunu belirtti ve mahkemeye başvurmaları tavsiyesinde bulundu. Eylemciler Pahomov tarafından görüşme için belediyeye davet edildi.

Soçi belediye başkanı ile görüşen eylemcilerden, çok çocuklu ailenin reisi Roman Revenko evlerinin yol inşaatı için yıkıldığını, yeni evin ise halen kendilerine verilmediğini açıkladı. Revenko “Belediye Başkanı Pahomov görüşmede bana çalışmamı ve yeni bir ev kazanmamı önerdi. Ailem sokakta ve kış geliyor” dedi.

Mitinge daha önceki birkaç eylemi organize eden İrina Brovkina da katıldı. Brovkina, yapılan düzenli mitinglere rağmen yönetimin miting katılımcılarının taleplerine hiçbir şekilde karşılık vermediklerini belirtti. Bir sonraki mitingin 9 Ekim’de yapılmasına karar verildi. KU/ÖZ/YA