Maykop’ta Çerkes Bayrağı Günü

Adıgey Cumhuriyetinin başkenti Maykop’ta yapılan 25 Nisan Çerkes Bayrağı Gününe 1500 kişi katıldı. 

Maykop Adıge Hase sivil hareketi Başkanı Zaurbi Çundışko, Çerkes Bayrağı Gününde yapılan etkinliklerin yönetim ve sivil hareketleri birleştirdiğini ifade etti.

 

Adıgey’de düzenlenen etkinliklere yaklaşık 1500 kişinin katıldığı ve katılımcıların güvenliğinin 60’dan fazla polis tarafından sağlandığı  açıklandı.

 

Adıgey Devlet Bayrak Günü, Mart ayında Adıgey Parlamentosu milletvekillerinin ilgili kararı almasının ardından ülkenin resmi bayramı olarak ilk kez kutlanmış oldu.

 

Çerkes Bayrağı Günün resmi olarak kutlanması için Adıgey yönetimine Adıge Hase de daha önceden başvuruda bulunmuştu.

 

Maykop’ta yapılan kutlamalarda katılımcılar Adıgey Başkanı Aslan Thakuşinov, Başbakan Murat Kumpilov, Adıge Hase Başkanı Adam Bogus tarafından selamlandı.

 

Maykop’ta yapılan kutlamalara katılan birçok kişinin Çerkes kıyafeti içinde olduğu, şehir parkından Lenin meydanına kadar yapılan yürüyüşe yaklaşık 800 kişinin katıldığı yürüyüşün organize içinde gerçekleştirildiği ifade edildi.

 

Lenin meydanında ise resmi kutlama ve konser programı gerçekleştirildi. Adıgey başkanlığı basın sözcülüğünden verilen bilgilere göre, bayram katılımcılarına hitaben konuşan Adıgey Başkanı Aslan Thakuşinov, Adıgey’in devlet bayrağının ‘ülkede yaşayan halkların birliği ve kenetleşmesinin sembolü’ olduğunu kaydetti.

 

Thakuşinov “ Adıgey Cumhuriyeti devlet bayrağı gününü kutladığımız bugünde anavatanımıza sevgimizi ifade ediyoruz. Adıgey ve Rusya’nın tarihi kader birliğini ifade ediyoruz, demokratik değerlere bağlılığımızı ve dünyanın yüksek ideallerini takip etme isteğimiz, iyilik ve adaleti ifade ediyoruz” dedi.

 

Resmi kutlamanın ardından sanat ekiplerinin katılımı ile konser programı ve Adıge Cegu yapıldı.

  

Adıge Hase temsilcileri, yapılan kutlamalardaki düğün ve eğlence kısımlarına katılmadı.

 

Maykop Adıge Hase sivil hareketi temsilcilerinin sadece yapılan yürüyüşe katıldığı hareketin başkanı Zaurbi Çundışko tarafından ifade edildi.

 

Çundışko “ 2014’ü Rusya-Kafkasya savaşlarının bitişinin 150. yıldönümüne bağlı olarak keder yılı ilan ettik. Bundan dolayı bizler sadece gün dolayısıyla yapılan yürüyüşe katıldık. İlan edilen yas yılından ötürü konser ve düğün programına katılmadık” dedi.

 

Yüksek seviyede kutlanan etkinlik ile ilgili olarak da Çundışko “ Bu günün yönetim ve sivil hareketleri kenetleştirdiğini düşünüyorum” ifadesinde bulundu.

 

25 Nisanın Adıgey’de Devlet Bayrak Günü olarak kutlanmasının farklı şekilde değerlendirildiğini gözlemleyen Çundışko “ Şimdi bugün Adıgey Cumhuriyeti Devlet Bayrak Günü oldu. Yani bu bayram Adıge Cumhuriyeti bayramı. Daha öncesi 25 Nisanı tüm Çerkes dünyası ile Çerkes Bayrak Günü olarak kutladık. Bugünü, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes, diaspora ülkeleri ile kutladık” açıklamasında bulundu.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas