Maykop’ta güvenlik tatbikatı yapıldı

Maykop/Ajans Kafkas – Adıgey Cumhuriyetinin başkenti Maykop’ta önceki gün, halkın toplu halde bulunduğu yerlerde gerçekleştirilebilecek olası terör eylemlerini engelleme çalışmaları çerçevesinde bir güvenlik tatbikatı yapıldı.

Adıgey operasyon merkezi tarafından organize edilen tatbikata, Maykop belediyesi, İçişleri Bakanlığı, RF Acil Durumlar Bakanlığı, RF ve Adıgey FSB idareleri ve ilkyardım ekipleri katıldı.

Merkez pazarı ve otobüs terminalinde yapılan tatbikatın amacını açıklayan Adıgey operasyon merkezi yetkililerinden Oleg Mamontov, “Tatbikatın amacı, terör tehlikesi durumda tüm idari organların, insanların toplu olarak bulundukları yerleri ve ulaşım alt yapısını korumaya ne kadar hazır olduğunu, ve bu gibi durumlarda yapılacak operasyonlarda ne kadar etkin olduğunu gözlemlemektir” dedi.

Mart ayında da Maykop otobüs terminali ve demiryolu istasyonunda özel bir tatbikat yürütülmüş ve güvenlik alanında yetersizlikler olduğu tespit edilmişti.

16 Şubat’ta ise Adıgey Başkanı Aslan Thakuşinov, yaptığı denetlemeler sonrasında Maykop otobüs terminali ve Adıgey Devlet Üniversitesinin ana binasının güvenliğinden memnun kalmadığını ifade etmiş, bu olaydan sonra terminal ve üniversitenin güvenlik kameraları arttırılmıştı. KU/ÖZ/YA