Moskova’da 21 Mayıs eylemi yapıldı

Çerkes Soykırımının 151. yıldönümünde Rusya’nın başkenti Moskova’da anma töreni düzenlendi.

21 Mayıs akşamı Sokolniki parkında yapılan etkinliğe katılanların çoğu Moskova’daki üniversitelerde eğitim gören Kafkasyalı öğrenciler oldu.

Programda konuşanlar Çerkeslerin sürgün ve katliamlara rağmen kültürlerini ve dillerini koruma iradesi gösterdiğini vurguladı. Kavkazki Uzel’e konuşan Amina Hadikova “Türkiye’de yaşayan akrabalarımız var. Onlar vatanlarından koparılmış olmalarına rağmen Çerkesçeyi biliyorlar” dedi. 21 Mayıs’ın dünyadaki bütün Çerkesleri birleştirdiğini kaydeden Amina “Bu günde nerede olursak olalım hepimiz birlikteyiz. Her bir ailenin kendi hikayesi var ve büyükleri tarafından unutulmaması için çocuklarına, torunlarına aktarılıyor” açıklamasında bulundu.

Üniversite öğrencisi Anzor, 21 Mayıs’ın Rusya’yı eleştirmek için bir fırsat değil, benzer hataların günümüzde de tekrarlanmaması için hatırlama ve anma günü olduğuna inanıyor.

Anzor “Rusya, Türklerle Ermeniler arasındaki olayları soykırım olarak tanıdı, Yahudi soykırımı bütün dünya tarafından tanındı, ama ülkemiz Çerkes Soykırımını tanımak istemiyor. Halbuki bunu yaparak küçük düşmüş olmayacak, aksine gücünü ve geçmişteki hataları kabul edebilme olgunluğunu gösterecek” dedi.