Soçi sakinleri bir hafta içinde üç miting yaptı

Soçi/Ajans Kafkas – Soçi demiryolu istasyonu karşısındaki alanda, Olimpiyat inşaatları nedeniyle mağdur olan şehir sakinleri tarafından bir hafta içinde üç miting düzenlendi.
Soçi’deki son protesto gösterisi dün 16.00 sıralarında başladı ve iki saat sürdü. Gösteriye katılan 125 kişi bir kez daha tüm idari makamlara gönderilmek üzere hazırlanan bildiriye imza attı.

Mitingi organize eden İrina Brovkina, bu mitingin kendisi tarafından düzenlenen sekizinci miting olduğunu, şehir yönetimi tarafından tehditler aldığını, ancak mülkleri kanunsuz şekilde ellerinden alınan Soçililer haklarını kazanıncaya kadar eylemlere devam edeceğini söyledi.

Mitingde söz alan Soçililer, olimpiyat oyunlarına hazırlık adı altında plaj alanı ile mimari ve kültürel mirasın tahrip edilmesinden, metruk haldeki konutların ‘yatırımcılar’ tarafından arsa talep etmek amacıyla bilinçli olarak yakılmasından, sağlıklı ağaçların kesilmesinden ve tehlikeli atıkların temizlenmemesinden söz ettiler.

RF Komünist Parti ve Liberal Demokrat Parti üyelerinin de katıldığı mitingde, “Putin hükümeti istifa!”, “Olimpiyat kanunları anayasaya karşı!”, “Soçi, yargının keyfi hareketlerini protesto ediyor!”, “Çocuklara evlerini geri verin!” yazılı pankartlar taşındı. Bir sonraki mitingin 23 Ekim’de yapılması planlanıyor. KU/ÖZ/YA