Soçi’de yasadışı taş ocağı bulundu

Soçi/Ajans Kafkas – Kuzey Kafkasya Ekolojik Gözlem örgütü, yöre sakinlerini referans göstererek Soçi Ulusal Parkı’nda bulunan Psou Nehri vadisinde yasadışı taş ocağı bulduklarını bildirdi.

Ekolojik Gözlem çalışanları 18 Eylül’de Soçi Ulusal Parkında, Veselovka Ormanı’nın 26. bölgesinde bulunan taş ocağını incelemek istediler ancak, Yermolovka köyünde FSB’nin sınır muhafızları tarafından gözaltına alındılar. Bununla birlikte Ulusal Park Müdürlüğü çalışmaların yasal olduğunu ve Aibga köyüne giden yolun genişletilmesi ve heyelanın bölgesinin temizlenmesi ile alakalı olduğunu söyledi.

Çevrebilimcilere göre, ikinci taş ocağının yeri ‘Prozraçni Mir’ (Şeffaf Dünya) aldı kar amacı gütmeyen ortak kuruluşlar tarafından sağlanan uydu görüntülerinin analizi ile bulundu.

İkinci yasadışı taş ocağı ilkinin 3 km kadar üstünde, Soçi Ulusal Parkı’nın Veselovka Ormanı’nın 18. bölgesinde bulunuyor.

Gözlemcilere göre, halkın elinde bir Soçi sakini tarafından gönderilmiş olan ikinci yasadışı maden ocağının resimleri var. 25 Temmuz 2011’de çekilen resimler yasadışı kireç taşı çıkarılmasının bölgede heyelanların meydana gelmesine sebep olduğunu ve sonuç olarak Psou Nehri yatağının düşen taşlar ve toprak ile yarısına kadar kapandığını gösteriyor. Bölge sakinlerine göre, taş ocakları yüzünden Psou Nehri’nin sularındaki bulanıklık arttı.KU/YA