İbragimov, AKPM’yle buluştu umutsuzca!

Strasbourg/Ajans Kafkas – Çeçenya’nın durumunun hukuksal olarak değerlendirilmesi talebiyle Strasbourg’da 1 Eylül’den beri açlık grevini sürdüren Çeçen insan hakları eylemcisi Said Emin İbragimov, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) yetkilileriyle bir görüşme yaptı.  

Dünkü görüşmede İbragimov taleplerini ve Çeçen sorununun çözümüne ilişkin önerilerini anlattı. Önde gelen Çeçen temsilcilerden tarihçi Said Hasan Abumuslimov ile Löm Saralyapov’un yanı sıra insan hakları örgütlerinin de katıldığı görüşmede İbragimov’u dinleyen AKPM yetkilileri taleplerin haklı olduğunu ancak bunların çözüm merciinin AKPM olmadığı yanıtını verdi. Yetkililer İbragimov’a açlık grevine son verip çalışmalarını AKPM bünyesindeki insan hakları komitesinde sürdürmesini teklif etti. Taleplerine yanıt verilmedikçe grevi sürdüreceğini belirten İbragimov, AKPM binasının çıkışında bilincini kaybedince ambülânsla hastaneye kaldırıldı. Doktor kontrolünde olan İbragimov’un durumu iyi değil.

Destek gösterisi

Bu arada İbragimov’a destek için bir grup insan hakları savunucusu, AKPM önünde gösteri yaptı. Dün sabah saatlerinden itibaren AKPM önünde toplanan kalabalık İbragimov’dan eylemine son vermesini isterken uluslararası toplumu da Çeçen meselesine duyarsız kalmakla suçladı. Eyleme Almanya, Avusturya, Belçika ve Fransa’dan çok sayıda Çeçen mülteci de katıldı. ÖZ/FT