Dağıstan’dan iki örgüt Kafkasya Forumu’ndan ayrılıyor

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan merkezli iki sivil toplum kuruluşu Kafkasyalı insan hakları savunucularının çatı örgütü Kafkasya Forumu’ndan ayrılıyor.

“Dağıstan Anneleri” ve “Adalet Savaşçısı” örgütleri koordinasyon ile ilgili sorunlardan ötürü Birleşik Kafkasya Forumundan ayrılma kararı aldıklarını açıkladı.

 

Birleşik Kafkasya Forumu, Ocak 2012’de Kuzey Kafkasya Cumhuriyetlerinden 11 insan hakları örgütünün katılımıyla kuruldu. Daha sonra bu rakam 15’e ulaştı. Kafkasya Forumu bir yıl içerisinde Magas, Mahaçkale, Vladikavkaz ve Nalçik’te dört kez toplandı.

 

Dağıstan Anneleri başkanı Svetlana İsayeva, çalışmaların koordinasyonsuz yürütüldüğü ve toplantılar hakkında üyelerin bilgilendirmediği gerekçesiyle forumdan ayrılma kararı aldıklarını ve bu kararı üst konseye bildirdiklerini açıkladı. İsayeva “Nalçik’teki toplantıyla ilgili olarak ne program, ne de görüşülecek konular hakkında bilgilendirilmedik. Toplantı konularının üyeler tarafından belirlenmesi lazım. Ben, bir sonraki forumun nerede ve ne zaman yapılacağını Kavkazki Uzel’in haberinden öğrendim” dedi.

 

Adalet Savaşçısı sivil örgütü başkanı Murtazali Tagirov da forumdan ayrılışlarının koordinasyon eksikliğine bağlı olduğunu kaydetti. KU/ÖZ/YA