Osetlere karşı yeni silah: Disko

Tiflis – Abhazya ile birlikte Güney Osetya’yı 2008’e kadar yeniden topraklarına katma sözü vermiş olan Gürcistan’ın milliyetçi Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Osetlere karşı yeni bir silahı ileri sürdü: Disko.

Aralık 2006 sonunda Osetlerin kontrolünde olmayan Kurta köyünde Dmitri Sanakoyev başkanlığında alternatif yönetim kuran ve tampon bölgeye silahlı güç sevk ederek gerilimi tırmandıran Saakaşvili, şimdi de Oset başkenti Tshinval’e 500 metre ötedeki Gürcü köyü Tamaraşeni’de bir disko yaptırdı. Diskotek bu cumartesi 1970’lerin ünlü disko efsanesi Boney M grubunu ağırlayacak. 2001’de Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti tarafından başbakanlık koltuğundan indirilince Tiflis’in safına geçen Sanakoyev, ‘Rasputin’ ve ‘Daddy Cool’ parçalarıyla ün salmış Boney M ile savaşa karşı oldukları ve barış istedikleri mesajı vereceklerin söyledi. Tiflis yönetimi bir yandan Güney Osetya’ya karşı tehditkâr adımlar atarken diğer yandan da çatışma bölgesindeki Gürcü köylerinin cazibesini artırma politikası güdüyor.

60 binlik Güney Osetya nüfusunun üçte birini barındıran ama Tshinval’in kontrolünde olmayan Gürcü köylerine bu yıl sinema, spor merkezi, yüzme havuzu, süpermarket ve kuaför salonu açıldı. Yaz boyunca sınıra askeri yığınak yapan Tiflis, bu yaz ayrıca Tshinval’e giden su borularının tamirine izin vermeyerek Osetleri susuzlukla imtihan etmişti. Tiflis’in Güney Osetya’yı geri alma planlarına karşı Oset yönetimi de bir yandan Rusya Federasyonu’na bağlı Kuzey Osetya ile birleşme hedefi güderken, diğer yandan Moskova’nın manivelasıyla Abhazya ile birlikte uluslararası tanınma elde etmek için çabalıyor. 20 Eylül’de Osetler ‘bağımsızlık günü’nü Tiflis’E karşı bir gövde gösterisi havasında kutlarken, diasporalı Oset temsilcilerin katılımıyla Tshinval’de büyük bir kongre yapmıştı. Buna karşı Sanakoyev de Tamaraşeni’de Tiflis’teki yabancı diplomatların katılımıyla bir konferans düzenlemekle yetinmeyip Gürcü milliyetçilerle Tshinval’e yürümeye kalkışmıştı. Bu gerilimler Gürcü köylerinden Tshinval’e ağır silahlarla ateş açılması ve iki kişinin yaralanması, Osetlerin de Gürcü köylerine misilleme ateşiyle iyice tırmanmıştı. 

(Ajans Kafkas)