Karaçaylar sürgünden dönüş gününü kutladı

Karaçay halkının Yeniden Doğuş Günü Karaçay-Çerkes’in başkenti Çerkesk’te düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Karaçay halkının sürgünden dönüşünün 58. Yıldönümü dolayısıyla 3 Mayısta Karaçay-Çerkes Cumhuriyetinin başkenti Çerkessk’te miting ve konser düzenlendi.

1943-44’de hemen hemen tamamı kadın, çocuk ve yaşlı 70 bin Karaçay sürgün edildi. Mayıs 1957’de vatanlarına dönmelerine izin verildi.

Mitingde konuşan, Kuban Kazak Birliği Batalpaşinski Kazak bölümü atamanı Viktor Borodkin, tam 58 yıl önce 3 Mayıs 1957’de 14 yıllık sürgünün ardından ilk Karaçayların Urakovski tren istasyonuna geldiklerini ifade etti. Borodkin “Çok acılar çekmiş, son derece çalışkan bu halk, vatanlarında yeniden hayat kurmak için büyük bedeller ödedi” dedi.

“Abaza” sivil hareketi Başkanı Muhadin Şenkao konuşmasında şunları söyledi: “Bu şaşırtıcı suçun 20. yüzyılda işlenmiş olmasına hala inanamıyorum. Bazen kendi kendime, bir gece vakti gelerek uyuyan çocuk, yaşlı ve kadınları uyandırıp araçlara yüklediklerini hayal ediyorum… Akıl almaz bir şey”. Şenkao ayrıca Karaçay halkının yaşadığı büyük acılara rağmen ayakta kalmayı başardığını belirtti.

Nogay El, birliği başkanı Valeri Kazakov 3 Mayıs’ın Karaçay-Çerkes’in bütün halkları için büyük bir bayram olduğunu ifade etti. Miting Karaçay-Çerkes Müftüsü İsmail Berdiyev’in duasıyla sona erdi.