Güney Osetya’da eski Wagner askeri gündeme oturan bir cinayetten tutuklandı

Güney Osetya’da son zamanlarda işlenen bir cinayet, sıradan bir suç olmanın ötesine geçerek toplumu şok etti. “Tsugri” lakaplı şehrin tanınan engelli bir bireyi olan Soslan Valiyev, 17 Nisan akşamı Tshinval’in merkezinde bıçaklanarak öldürüldü. Şüphelilerden biri olarak, eski bir Wagner Grubu paralı askeri kabul ediliyor. Ancak toplum her şey için Başkan Alan Gagloyev ve kardeşini suçluyor.

İçişleri Bakanlığı, Valiyev’in hastaneye kaldırıldığını ancak daha sonra yaralanmalardan dolayı hayatını kaybettiğini bildirdi. Başsavcılık bir ceza davası açtı, önceden suç kaydı olan üç yerel sakinden şüpheleniliyordu.

Aynı gece bu şüphelilerden ikisi itiraf etmeye geldi. Üçüncü zanlı da arananlar listesine alınmıştı ​​ve kısa süre sonra o da gözaltına alındı. Bu kişi 2014 yılında işlenen bir cinayetten Rusya’da hapis cezası alan Georgiy Sivkayev’di.

Bazı Telegram kanallarına göre, Sivkayev, Wagner Grubu* üyesi olduğu özel askeri operasyon bölgesinden kısa süre önce dönmüştü. Başsavcılığa göre şahıs, bu yıl 27 Mart tarihinde Güney Osetya’ya giriş yaptı.

Savcılık, zanlılarla ilgili soruşturma ve sorgulamanın sürdüğünü bildirdi ve soruşturma tedbirlerinin ilk aşaması tamamlandığında daha ayrıntılı bilgi vermeyi taahhüt etti.

Ayrıca, Telegram kanallarında bir güvenlik kamerasından Soslan Valiyev’e yapılan saldırı anını açıkça gösteren bir kayıt ortaya çıktı.

Dahası, hastanenin ameliyathanesinden Valiyev’in hayatının son dakikalarını gösteren bir video da Telegram’a sızdırıldı.

Başkan Alan Gagloyev, “Hastanın video görüntüleri tüm etik ve ahlaki kurallara aykırı bir şekilde kamu malı haline gelmiştir. Videoyu kimin çektiğini bulun.” diyerek, Sağlık Bakanı’na bu videoyu çekip dağıtanların tespit edilip cezalandırılması talimatını verdi.

Gagloyev ayrıca bakana vakanın neden ölümle sonuçlandığını öğrenmesi talimatını da verdi.

Başkanın kardeşinin bu durumla ne ilgisi var?

Soslan Valiyev’in öldürülmesi Güney Osetya toplumunu son derece endişelendirdi. Bunun en az iki nedeni var.

İlk olarak, Soslan Valiyev veya insanların ona verdiği adla Tsugri, bir şekilde Tshinval’in dile getirilmeyen sembollerinden biriydi.

Güney Osetya’nın eski Cumhurbaşkanı Eduard Kokoyti, Telegram kanalında şunları yazdı: “Osetya’nın çoğu sakini gibi, herkesin sevdiği biri olan Soslan (Tsugri) Valiyev’in öldürüldüğü haberi beni şok etti. Tsugri nazik, zararsız ve nadir istisnalar dışında herkesin kendi ailesinden biriymiş gibi sevdiği bir adamdı.”

İkincisi, bu, 50 binin biraz üzerinde bir nüfusa sahip Güney Osetya standartlarına göre son zamanların vurucu nitelikteki ilk suç hikayesi değil.

Sosyal medyada insanlar faillerin en sert şekilde cezalandırılmasını talep ederek öfkeli yorumlar yazıyor. Birçoğu, Alan Gagloyev iktidara geldikten sonra artan suç gerçeğine işaret ediyor. Dahası, insanlar, suç oranının artmasından, adı çeşitli ceza davalarında defalarca geçen Başkan’ın kardeşi Alik Gagloyev’i suçluyor.

Kendisi, 2007’de Tshinval’de terör saldırısı düzenlemeye teşebbüs etmekle ve aynı dönemde üç Rus vatandaşını öldürmekle suçlanmıştı.

Ve son zamanlarda, Alik Gagloyev yine bir suç skandalında sanık oldu. Görgü tanıklarına göre, İçişleri Bakanlığı çalışanı Zantemir Kubayev’i tabancayla tehdit etti. Bu olayla ilgili herhangi bir soruşturma yapılmadı, çok sayıda tanık olmasına rağmen olay örtbas edildi.

JAMnews, Zantemir Kubayev’den bir yorum almaya çalıştı, ancak o, “Bu konu hakkında hiç konuşmak istemediği”ni söyleyerek iletişim kurmayı tamamen reddetti. Ve bu olayın hiç olup olmadığı sorusuna Kubayev, “Bilmiyorum.” yanıtını verdi.

Bu olayla bağlantılı olarak, Tsugri cinayetindeki zanlılardan, birkaç ay önce iktidardaki Nıhas Partisi’nin Tshinval’deki ofisinin yakınında ateş açan Soslan Gabarayev’in Alik ve Alan Gagloyev ile arkadaş olduğunu söyleniyor.

Bazıları, Gagloyev kardeşlerin basitçe suçlu arkadaşlarını örtbas ettiklerine, onlarda tüm bunların cezasız kalacağı hissi uyandırdığına ve böylece suçun büyümesine katkıda bulunduklarına inanıyor.

*Wagner özel askeri şirketi, Rus iş adamı Yevgeniy Prigojin tarafından kurulan ve kontrol edilen bir Rus devlet dışı silahlı oluşumudur. Bazı ülkelerde terör örgütü statüsündedir. Şu anda Ukrayna içlerine mahkumların da olduğu paralı askerler göndermektedir.

18 Nisan’da JAMnews’te yayımlanan bu yazı Ahsen Sıla Gökpınar tarafından Ajans Kafkas için Türkçeye çevrildi.

Güney Osetya

Bu makalede yer alan görüşler yazara aittir ve Ajans Kafkas'ın editöryel politikasını yansıtmayabilir.
Diğer Köşe Yazıları