Kafkasyalı bir fenomen: Hasbulla Magomedov

Kafkasya’da gündem değişiyor. Artık sosyal medyayla birlikte yeni profiller öne çıkmaya başladı. Savaşlar ve insanlık dramlarıyla gündeme gelen Kafkas coğrafyası, başka bir döneme giriyor. Geçtiğimiz yıllarda Khabib Nurmagomedov popüler bir figürdü, adeta kahramana dönüşmüştü. Şimdi ise yükselişte olan başka bir isim var, Hasbulla Magomedov. Peki onun hikayesi ne anlatıyor, anlamaya çalışalım.

İlk olarak geçtiğimiz sene çilek tattığı bir videoyu TikTok’ta paylaşmasıyla beklenmeyen çıkış yakalayan Hasbulla, Çeçen sporcu Ashab Tamaev’in desteğiyle Instagram ve YouTube gibi mecralarda da boy göstermeye başladı. “Dağıstanlı Gangster” ve “Minik Khabib” lakapları takılan Hasbulla Magomedov, bir sene dolmadan büyük bir hayran kitlesine sahip, özgün komedi tarzıyla sık sık gündeme gelen, seveni kadar sevmeyeni de olan ilginç bir figüre dönüştü.

Videolardan görüldüğü kadarıyla Hasbulla oldukça eğleniyor, balonlara bağlanıp havada uçuyor, çocuklarla güreşiyor, maymunlarla kavga ediyor, lüks otomobillerle geziyor, atv ve motosikletle drift yapıyor. İnsanın aklına geçmiş zamanlarda saray soytarısı olarak görev yapan cüceler geliyor. Kısa boylu insan kaderinin tarihten günümüze kadar pek değişmemesi biraz üzücü. Ancak bu durum Hasbulla için umursanacak bir konu değil.

Yakın bir zamanda kendisine benzeyen diğer bir isim Tacikistanlı Abdu Rozik’le gösteri için dövüşme kararı aldılar, buluşmaları internet dünyasında bomba etkisi yarattı. İkisi de 5 yaşındaki çocuk gibi görünmesine rağmen 17-18 yaşlarında birer yetişkinler. Bildiğimize göre genetiklerindeki farklılıklar nedeniyle vücutlarında büyüme hormonları üremiyor. Kendi iç dünyalarında neler yaşadıklarını anlamıyorsak bile bu durumu çoktan aşmışlar gibi.

Dağıstanlı olan ve Mahaçkale’de yaşayan Hasbulla, takkesini başından çıkarmayan, zaman zaman şakayla karışık “Allahu ekber” diye bağıran dindar bir karakter. Etrafındaki gençler genelde bıyıkları kısa, sakallı kimselerden oluşuyor. Fakat korkulacak bir şey yok, ortalama bir Dağıstanlı dindarlığından bahsediyoruz. Bir yandan da Hasbulla, gelecekte Kuran üzerine uzmanlaşıp İslam alimi olmak gibi bir niyeti olduğunu açıkladı. Kafkasya’da dindarlık fenomenlerden öte bir fenomen görünümünde.

Hasbulla özetle şimdiki durumundan gayet memnun. Etrafındakiler tarafından kullanılıyor olabilir mi diye akla geliyor ama insanlar istediklerini yaşamakta özgürler. Hasbulla hayatı boyunca farklılaştırılmasının acısını keyfe dönüştürmeyi başarmış durumda. Görünüşleriyle ilgili herkesi olduğu gibi kabul etmek, kafamızdaki normal standardından daha sağlıklı olabilir. Hasbulla fiziğiyle ilgili bu durum ona sorulduğu zaman, “Engelli olduğumu söyleyemem. Konuşabiliyorum, her şeyi anlayabiliyorum. Kollarım ve bacaklarım var, tıpkı diğerleri gibi her şeyim var. Hayatımın tadını çıkarabilirim.” cümlesiyle cevap veriyor.

Sonuç olarak Dağıstan özelinde çıkan yeni fenomenler Kafkasya’nın sert ve katı atmosferinin kırılmaya başlandığını gösteriyor. Kafkas insanı tarihsel olarak savaşçı bir karaktere sahip olsa bile ilk önce insan. Kafkasyalıların sıradan insanlar gibi mizaha, spora, başarıya, meşhur olmaya, para kazanmaya ihtiyaçları var. Hayatın olağan akışı içerisinde dünyada neler yaşanıyorsa Kafkasya’da da o yaşanıyor. Bölgedeki normalleşme için bu tip sosyal medya fenomenlerine daha fazla ihtiyaç var. Aslında özetle durum Hasbulla’nın da dediği gibi hayatın tadını çıkarma üzerine kurulmalı. Kafkasyalılar hayatın tadını çıkarmalılar, görünen o ki artık çıkarıyorlar da.

Dağıstan

Bu makalede yer alan görüşler yazara aittir ve Ajans Kafkas'ın editöryel politikasını yansıtmayabilir.
Diğer Köşe Yazıları