İmamın suçu cami inşaatı

İmam Bayçorov davası, bölge Müslümanlarını sindirmeye yöneliktir.

Stavropol’de Kislovodsk imamı Kurman Ali Bayçorov (Karaçay) aleyhinde eşi benzeri görülmemiş bir dava devam ediyor. Bayçorov tutuklandı ve uyuşturucu madde bulundurmak suçundan 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İmama yönelik suçlamaların herhangi bir dayanağı yok. İmamla hemen hemen aynı zamanda, Kislovodsk’taki Müslüman toplumun en büyük destekçisi, aktivist Kazbek Bostanov da (Karaçay) parmaklıklar ardına konuldu. Stavropol yönetimi bu davalarla bölge Müslümanlarına açık bir mesaj veriyor.

İmam suçlamaları kabul etmiyor

Kislovodsk imamı Kurman Ali Bayçorov’a, uyuşturucu bulundurmak gibi oldukça hakaretamiz bir suçlamayla 3,5 yıl hapis ve 50 bin ruble para cezası verildi.

Onun üzerinde bulunan uyuşturucu madde miktarı da önemli; 4 gram eroin. İmamın kardeşi Şabagan Bayçorov, Kurman Ali Bayçorov’un “bırakın kullanmayı hayatında eroin görmediğini” iddia ediyor.

İmamın kendisi doğal olarak suçlamayı kabul etmiyor. Kendi ifadesine ve yakınlarının ifadesine göre, Kislovodsk’ta gözaltına alındı, arabaya atıldı, Mirnıi kasabasına kadar götürüldü ve ancak orada, güya, üzerinde uyuşturucu bulundu.

Bayçorov’un kendisinin bu gözaltına kadar suç dünyasıyla herhangi bir bağlantısı görülmedi. Aksine o, oldukça barışçıl görüşleri ile farklıydı ve resmi dini kurumlarla sıkı bir ilişki içinde idi.

d0649b2a

Şabagan Bayçorov, kardeşini, “Bayçorov İslami eğitimini almaya Çeçenya’da başladı, ölen Ahmed Kadirov’un yanında okudu. Daha sonra İstanbul’da Marmara Üniversitesi’nde eğitimine devam etti. Karaçay-Çerkes ve Stavropol Kray müftü yardımcısı idi” diye anlattı.

Bir suç olarak cami inşaatı

İmamın yakın çevresi ve Kislovodsk Müslüman cemaati üyeleri, imamın tutuklanma sebebi olarak, onun Kislovodsk’taki cami inşaatı konusunda ısrarcı olmasını gösteriyor.

152c4a5b

Kislovodsk Müslüman cemaati son yıllarda hızla büyüdü. Özellikle Karaçay, Çeçen ve Dağıstanlılar cemaate yeni katılan grupları oluşturuyor. Cemaat uzun yıllardır belediyeden cami inşaatı için izin almaya çalışıyor.

Ancak belediye ve bölge yönetimi, Müslüman cemaatin bu isteğine karşı oldukça sert bir tavır sergiledi. Cami inşaatına izin verilmedi ve cemaatin büyümesi her türlü yolla engellenmeye çalışıldı.

Kislovodsk’taki sert tavırların sebebi olarak Stavropol yetkilileri ve emniyet güçleri arasında oldukça yaygın olan milliyetçiliği gösterebiliriz. Örneğin, Rus milliyetçiliğinin ideolojik ilham kaynaklarından biri olan Mikhail Remizov, Kafkasya er ya da geç Rusya’dan ayrılacak itirafında bulundu. Ardından, Krasnodar Kray ve Stavropol Kray’ın içinde sadece Rusların yaşadığı birer Rus sınır bölgesi haline getirilmesi gerektiğini söyleyecek kadar ileri gitti.

İmamın kardeşi Kavkazki Uzel’e, “Kurman Ali gözaltına alınmadan bir kaç gün önce camiye belediye, savcılık ve OMON temsilcileri geldi. Kurman hiddetlenerek, ‘camiye neden otomatik silahlarla geldiniz’ dedi” diye anlattı.

8766d9eb

Kislovodsk Müslüman cemaatinin önde gelen isimlerinden ve aynı zamanda en önemli işadamlarından olan Kazbek Bostanov’un gözaltına alınması ve cezalandırılmasının ardında da yönetimin benzer yaklaşımları bulunuyor.

Hatırlanacağı üzere, Bostanov da Bayçorov gibi bir kaç gram uyuşturucu bulundurmaktan gözaltına alındı ve yargılandı. Bostanov 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bostanov’un avukatı Rasul Kubanov, işadamının Kislovodsk’ta ve banliyölerinde cami inşaatı konusundaki ısrarlarından dolayı ceza aldığına inanıyor.

Kafkas karakterini kaldıramayan sistem

Hüküm giyen Bayçorov ve Bostanov’un aileleri ile yakınları, onların belediye ilişkilerinde sert bir tutum izlediklerini reddetmiyor.

Şöyle ki, Kazbek Bostanov belediye ile diyalogunda, cami inşaatı konusunda, belediyenin uzun yıllardır inşaatı engellemesinin, Müslüman cemaati umutsuzluğa düşürdüğünü söyledi.

ac67cf6a

Yıllardır sokakta ve yollarda namaz kılmak zorunda kalan Müslümanlar, Bostanov’un ifadesine göre, bir sonraki Cuma şehir meydanına toplanacak ve belediyenin pencereleri önünde Cuma namazını kılacaktı.

Kurman Ali Bayçorov da belediyeye Müslüman cemaatin öfkesini sert bir şekilde dile getirdi. Hatta, belediyeyi, cemaatiyle birlikte Stavropol Din İdaresi’nden ayrılıp Karaçay-Çerkes Din İdaresi’ne girmekle tehdit etti.

Bunun dışında, OMON’un camiye ayakkabılarıyla girmesine ve onlara eşlik eden kadın polislerin başlarını örtmemesine tepki gösterdi.

İmamın yakınları “Belki de Kurman Ali Bayçorov belediye ile gerektiği gibi bir iletişim kuramadı. Ama İmamın üzerine uyuşturucu yerleştirip, onu işlemediği bir suçtan dolayı 3,5 yıl hapis cezasına çarptırmak, bu Müslümanlara yönelik apaçık bir baskıdır” şeklinde fikrini beyan ediyor.

Kaynak: On Kavkaz

Tercüme: Ajans Kafkas