Abaza diasporasından Zonguldak’ta yeni dernek

Abaza diasporası Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde Karaelmas Abhaz Kültür Derneği’nin açılışını gerçekleştirdi. Çaycuma meydanında protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleşen programa yöresel dans açılışı damga vurdu.

Derneğin kuruluş amacını anlatan Karaelmas Abhaz Kültür Derneği Başkanı Aydın Vardan, derneğin bölgede kültürel zenginliklere yeni değerler katmak olduğunu belirterek, “Abaza kültürünü bölgemizde kaybolmaya yüz tutan kendine özgü, saygı, sevgi, folklor, dil gibi etkinlikleri tekrar canlandırmak ve bu çerçevede sosyal etkinliklerde bulunmak amacı ile kurulmuştur. Bu mutu günümüzde bizi yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Atanur Aksoy ise Anadolu topraklarının yıllardır birçok kültüre ev sahipliği yaptığını ve bu kültürlerin birbirleri ile kaynaşmasına sebep olduğunu ifade ederek, “Abhazlar 150 yıldır bu topraklarda yaşıyor. Bu ülkenin iyi ve kötü her türlü gününde bu ülkenin yanında olmuş, bu ülkenin kültürüne entegre olmuş bir toplum. Ama günümüzün iletişim araçlarının geldiği bu noktada bu kültürleri koruyabilmek gerçekten çok zor. Bu derneğin kurulmasına emek veren başta yerel yönetimler olmak üzere herkese teşekkür etmek istiyorum. Artık Çaycuma’daki kardeşlerimizin dili, kültürü yok olmayacak. Bu zenginlik Çaycuma’nın zenginliğine artı olacaktır.” diye konuştu.

Çaycumalıları Abhazya’ya davet eden Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Vadim Haraziya, “Bu tarihi ve sevgi dolu olaya katıldığınız için hepinizi selamlıyorum. 19. yüzyılda kendi ana vatan topraklarından sürgün dönemlerinde buraya göç etmeye mecbur kalan insanların nesli devam ediyor. O zor günlerinde ana vatanlarından çoğu ayrılmak zorunda kaldı. Şu an hepimiz dedelerimizin vesilesi ile görüşüyoruz. Biz buradaki halka oldukça saygılı davranıyoruz. Buradaki hükümete ve halka o zor dönemlerde bizleri sevgi ile karşıladıkları için teşekkür ediyoruz. Bu güzel ülkede çok millet yaşıyor. Bizim halkımız da birbirine saygı duyarak bugüne kadar hayatına devam etti. Her soydaşın kendi kültürünü kurtarmaya ve dilini daha da geliştirmeye çalışmalıyız. Katılan herkesi sevgi ile selamlıyor Abhazya’ya sizleri davet etmek istiyorum. Abhazya’mız da doğayı ve yeşilliği ile güzel bir memleket. Orada da size ‘hoş geldiniz’ demek isterim.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu bölgede Abhaz kültürünün yaygın olduğunu ve Abhazya’nın tarihte çok güzel anların yanında çok zor zamanlarda geçirdiğini kaydederek, “1400’lü yıllarda Osmanlını himayesine girmesi ile güzel günler 1800’lü yıllarda Rusların baskısı ile sıkıntıya dönmüş. Anadolu topraklarına gelmişler. Kardeşlik içinde bu topraklara değer katmışlar. Dili bazen unutmuş olabiliyorsunuz ama kültürünüzden hiçbir şey kaybetmiyorsunuz. Çok değerli Abhaz arkadaşlarımız var. Kıyafetleri, örf ve adetleri ile bizlere gerçekten örnek olacak yapılar içindeler. Açacağımız bu güzel mekanları sadece Abhazlar değil, hep birlikte yaşatalım. Dernek açılışına emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Düzce Abhaz Derneği Halk Dansları Topluğunun gösterilerinden sonra Çaycuma’nın meşhur Aynur Abla Manda Yoğurdu, Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Vadim Haraziya tarafından ters çevrilerek ikram edildi. Manda yoğurdunu beğenen Abazalar daha sonra dernek hizmet binasının açılış kurdelesi kesildi.

Programında ardından Abazaların yaşadığı Saltukova beldesi Yukarı İhsaniye Köyü’nde şenliklere devam edildi. Saltukova Belediye Başkanı Alim Genç’in de katılım ve katkı sağladı şenliğe gelen misafirlere Abaza yemekleri ikram edilerek Abaza halk oyunları ve Çaycuma halk oyunları oynandı. Son olarak Düzce’den gelen ekip tarafından bir oyun sergiledi. Yoğun katılımın olduğu Abhaz şenliği bir sonraki buluşmalarda görüşmek ümidiyle sona erdi.

Kaynak: İHA