Abdulatipov’dan “Utanç Panosu” tavsiyesi

Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov antiterör komisyonu toplantısında, “Tüm Untsukul bölgesinde, Suriye’ye muhalifler tarafında savaşmaya giden yerli vatandaşların fotoğraflarının yer alacağı ‘utanç panoları’ yerleştirmeliyiz” dedi.

Abdulatipov, Suriye’de yaklaşık olarak 70 Untsukul bölgesi vatandaşının savaştığını açıkladı ve onları Dağıstanlıların ismine leke sürmekle suçladı.

Abdulatipov, “Her köye bu hainlerin fotoğraflarının asılacağı ‘utanç panoları’ koymalıyız. Bölge İmam Şamil ve Gazimagomed ile ünlüydü, ama Gacidadayev (İbragim Gacidadayev, aynı zamanda İbragim Gimrinski diye tanınıyordu, 2013’de öldürüldüğü ilan edildi) tarafından bölgemize leke sürüldü. Biz, genel olarak Rusya Milli Antiterör Komitesi tarafından yürütülen büyük çalışmalar sayesinde terörizmi yendik. Şimdi bu zaferi muhafaza etmeliyiz” dedi.

Antiterör komisyonu toplantısında, Untsukul bölge başkanı İsa Nurmagomedov da konuştu ve bölge antiterör komisyonu çalışmaları hakkında bir rapor sundu.

Nurmagomedov’un ifadesine göre, 2015’de komisyon tarafından 10 toplantı yapıldı ve 54 kişinin gönüllü olarak teslim olması sağlandı.

Ekokavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Abdulatipov, bölge güvenlik güçlerine ve yerel yönetime terörizmle mücadele konusunda haftalık toplantılar yürütmeleri tavsiyesinde bulundu.