Abhaz Dernekleri Federasyonu Kuzey Kafkasya’da

Abhaz Dernekleri Federasyonu,  Türkiye’deki örgütlenme çalışmalarının yanısıra tüm dünyadaki Kafkasyalılarla iletişim kurma ve bu iletişimi geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. 

Bu bağlamda, Abhazfed Genel Başkanı Atanur Akhusba, Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Vadim Haraziya, İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanı Şamil Yaşba, Dünya Abaza Kongresi Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Meker ve Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Temsilci Yardımcısı Astamur Bagatelia’dan oluşan heyet Kabardey Balkar Cumhuriyetine bir seyehat düzenledi. 

Heyet, Kabardey Balkar Cumhuriyeti Sivil Toplum Kuruluşlarıyla işbirliği anlaşmaları yaparak, protokol imzaladı.

Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Atanur Aksoy yaptığı selamlama konuşmasında, “sözlerime hepinizin Ramazan’ı Şerifini kutlayarak başlamak istiyorum. Bugün burada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sizlere Türkiye’deki kardeşlerinizden selamlar getirdik. Bizler Türkiye’de olduğu gibi buradaki kardeşlerimizlede bağlarımızı güçlendirmek  ve aramızdaki iletişimi artırmak istiyoruz. Kendimi Abhazya’da olduğu gibi burada da evimde gibi hissediyorum. Bizler bir milletin kollarından olan kardeşleriz. Kuzey Kafkasya’daki diğer kardeşlerimizle birlikteliğimizi güçlendirmek en büyük amaçlarımızdan birisidir. İnşallah daha iyi bir gelecek bizlerin olacaktır. İmza altına aldığımız bu protokolleri, ortak amaca hizmet etmek için ilk adım olarak görüyoruz. Bu vesile ile bugün burada bu güzel organizasyonu yapanlara ve katılımcılara huzurunuzda teşekkür ediyorum.” dedi. 

Başkan Akhusba, konuşmasının ardından protokol heyetine, Abhaz Dernekleri Federasyonu logosu, Kurucu lider Vladislav Ardzınba portresi ve Abhazya Cumhuriyeti Devlet Armasını hediye etti.

Adige-Abaza Tiyatro Sanatçılarının  dinletisinin yapıldığı törene, bölge yetkililerinin ve basının ilgisi büyüktü. 

Heyet, Karaçay- Çerkes Cumhuriyeti ziyareti ile temaslarına devam edecek.

VA