Abhazca şarkılar anadili koruyor

14 Haziran’da Sohum Fazıl İskender drama tiyatrosunda Abhaz şarkıcı ve söz yazarı Saida Gabniya ‘Dünya Güzel’ isimli ilk solo konserini gerçekleştirdi.

Konser öncesi 13 Haziran’da düzenledikleri basın toplantısında Gabniya, konserde seslendireceği on beş şarkının on tanesini kendisinin yazdığını ifade etti.

Basın toplantısına şarkıcı Gabniya, müzikolog ve Sohum Devlet Müzik Okulu öğretim üyesi Asida Tsarguş ve Abhaz kompozitör Anri Gumba katıldı.

Konser, Abhazya Cumhuriyeti resmi dili Abhazcanın korunması ve gelişimiyle ilgili farkındalık yaratmakla ilgili olduğunun altını çizen Asida Tsarguş, “Günümüzde globalleşen dünya, sınırların silinmesi, daha geniş uluslararası bağlantıların oluşması dilin korunmasını elbette çok aktüel bir konu yapıyor. Günümüzde Abhazya için dil en ciddi problemlerden birisi. Şarkılar ana dilin korunmasına yardımcı olabilir mi? Bence, tek kelimeyle evet. Şarkılar en eski ve en basit müzik formlarından biri. Zira şarkı kendi kendine oldukça basit, hacim olarak da küçük. Mesela söylenen-okunan çok büyük olmayan bir kaynak, ama genel olarak çok demokratik, ulaşılabilir, yaygın bir kaynaktır. Dili bilmeyenler bile, şarkıyı beğendiğinde, ruhuna değdiğinde, neşeleniyor, duygu tellerine dokunuyor, kalbine kolayca yol buluyor, sözlerini hatırlıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında Saida Gabniya da anadili Abhazca ile şarkı yazdığını anlattı ve bu çalışmasıyla Abhazcanın korunması ve gelişimine ufak bir katkısı olursa çok memnun olacağını kaydetti. Genç şarkıcı Saida, Abgarkhuk köyünde doğdu ve büyüdü, altı yaşından beri sahnede. Müzik ve vokale ilgisini fark eden ve destekleyen, Gudauta’da müzik eğitimi alabilmesi için her şeyi yapan ailesine, öğretmenleri Anjela Hintba, Oleg Gabuzov ve Larisa Çanba’ya minettar.

Basın toplantısına katılanlardan kompozitör Anri Gumba, gençlerin şimdilerde modern müziğe daha fazla ilgi duyduğunu ve daha çok bu tür müzik yapmayı istediğini söyledi. Ama bununla birlikte, gençlerin hatta küçük yaştaki öğrencilerin, herhangi bir eski Abhaz şarkısına modern sesler verme isteğiyle karşılaştığı örneklerin de çok olduğunu belirtti. Yani eski Abhaz şarkılarına halen ilgi var. Gumba, “Elbette bizim stüdyomuz az, teknik zorluklar var, ama eski Abhaz şarkılarının gençler tarafından modern şekilde seslendirilmesiyle ilgili projelerimiz de var.” dedi.

Konser öncesi düzenlenen basın toplantısı sonunda Saida Gabniya, basın toplantısına katılan dört çocuğa konser bileti verdi ve içlerinden biri ile de Abhazca şarkı düeti yaptı.

Kaynak: EK