Abhazya Cumhurbaşkanlığı binasına işgal girişimi

Abhazya Cumhurbaşkanlığı binası muhalif lider Alhas Kvitsiniya öncülüğünde işgal edildi. 

Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden Amtsahara Partisi Lideri Alhas Kvitsinia, eylemcilerin Cumhurbaşkanı Raul Hacimba’nın istifa edene kadar başkanlık binasını terk etmeyeceklerini söylüyor.

Bugün yüzlerce protestocu Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplandı. Göstericilerin içeri girmeye çalışırken kapıları ve pencereleri kırdıkları gözlemlendi. Amtsakhara lideri politik krizin sonlanması için Hacımba’yı istifaya çağırdı.

2019 yazında Abhazya’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Raul Hacımba kazanmış, muhalefet lideri Kvitsiniya’nın seçimlere yönelik itirazıysa Abhazya Yüksek Mahkemesi’nce reddedilmişti. Bugün ise muhalefet temsilcileri Abhazya başkanlık binasını işgal ettiler ve muhalefet lideri Kvitsinia Cumhurbaşkanı Hacımba istifa edene kadar binadan ayrılmayacakları söyledi. 

Polis ve toplanan kalabalık arasında yaşanan arbedede yaralanmaların da olduğunu söyleyen muhalif lider bugün yaşanan olayların seçimlerle ilgili değil, 22 Kasım’da Sohum merkezindeki bir çatışmada üç kişinin hayatını kaybetmesi ile ilgili olduğunu söyledi. 

22 Kasım’da Sohum merkezindeki bir restoranda yaşanan çatışmada üç kişi hayatını kaybetmişti. 

Muhalefet olayla ilgili şüphelilerden birisinin Cumhurbaşkanlığı personeli olduğunu iddia ediyor.

Kaynak: KU