Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacımba istifa etti

Abhazya’da, Raul Hacımba Devlet Başkanlığı görevinden istifa etti. Devlet Başkanı Yardımcısı, istifa haberini ‘Kanların dökülmemesi adına, cumhuriyetimizde en azından bir miktar istikrar olması adına, Hacımba ilgili belgeyi imzalamayı kabul etti.’ açıklamasıyla duyurdu. 

Abhazya Devlet Başkanı yardımcısı Aslan Bartsits, Raul Hacımba’nın Devlet Başkanı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Devlet Başkanı yardımcısı Aslan Bartsits’ten de kritik bir açıklama geldi. Bartsits, “Kanların dökülmemesi adına, cumhuriyetimizde en azından bir miktar istikrar olması adına (Hacımba) ilgili belgeyi imzalamayı kabul etti.” diye konuştu.

Belgenin beklemeksizin yürürlüğe girdiğini vurgulayan Bartsits, Hacımba’nın ileride yapılacak seçimlere katılması olasılığı hakkında, “Bu durumu çözeceğiz.” ifadesini kullandı.

Abhazya Yüksek Mahkemesi geçen cuma günü 8 Eylül 2019’da yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunun sonuçlarının geçersiz olduğuna hükmederek, 22 Mart’ta seçimlerin tekrarlanması kararı aldı.

Bu kararın öncesinde ise 35 sandalyeli parlamentoda yapılan oylamada, hazır bulunan 24 vekilden 19’u Hacımba’nın görevden ayrılması yönünde oy kullanmıştı.

Milletvekillerinin kabul ettiği kararname taslağında cumhuriyetteki gergin sosyo-politik durumdan dolayı ve toplumdaki istikrarsızlaşmayı önlemek için Hacımba’ya görevi gönüllü olarak bırakması tavsiye edilmişti.

Abhazya’da, devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu 8 Eylül 2019’da yapılmıştı. Seçimin sonucuna göre Hacımba oyların yüzde 47.39’unu, Alhas Kvitsiniya ise oyların yüzde 46.17’sini almıştı.

Göstericiler, muhalefet partisi Amtsahara’nın adayı Alhas Kvitsiniya’nın seçimin galibi olduğunu savunarak, seçimlerin iptal edilmesini istiyordu.

Kaynak: SA