Abhazya meclisinde olağanüstü toplantıda alınan kararla vatandaşlık kabul şartları eski haline getirildi

Abhazya Cumhuriyeti Medeni Kanunu 47. Maddesinde yapılan değişiklikle, Abhazya’da yaşayan yabancı vatandaşların yanı sıra Abhazya topraklarında yaşayıp kimliği olmayan kişilerin Abhazya vatandaşlığı almalarına ilişkin karar, meclisin olağanüstü toplanmasıyla iptal edildi.

21 Mart akşamı parlamento milletvekillerinin çoğunluğu tarafından kabul edilen medeni kanun değişikliği muhalefet ve birçok sivil toplum kuruluşu tarafından protesto edildi. 22 Mart’ta Meclis Başkan Yardımcısı Mikhail Sangulia tarafından olağanüstü toplantıya çağrılan meclis üyeleri medeni kanunda yapılan değişikliği iptal etti.

Parlamento başkanı Valeriy Kıvarçiya düzenlediği basın toplantısında kendisinin haberi olmadan meclisin olağanüstü toplantıya çağrıldığını ve tehlikeli bir emsalin ortaya çıktığını aktardı. Mevzuat değişikliklerinin gerekliliğini açıklayan Kıvarçiya, Abaza diasporasının çok sayıda temsilcisinin Türkiye, Suriye ve Ürdün topraklarında yaşadığını, aynı zamanda Sovyet döneminde uygulanan Abhazya’nın Gürcüleştirme politikasının bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti. Kıvarçiya, tüm bu insanların Abaza soyadlarını ve vatandaşlıklarını geri alma hakkına sahip olmaları gerektiğine inanıyor.