Abhazya vatandaşlığına kabul şartlarında yapılan değişiklik protestolara neden oldu

Abhazya Halk Meclisi’nden geçen yeni karara göre farklı uyruklu kişilerin Abhazya vatandaşlığına kabulündeki yönetmelikte değişikliğe gidildi.

Abhazya Cumhuriyeti parlamento milletvekilleri Abhazya Cumhuriyeti Medeni Kanunu 47. Maddesinde yapılan değişikliği onayladı. Yasada yapılan yeni değişiklik, Abhazya’da yaşayan yabancı vatandaşların yanı sıra Abhazya topraklarında yaşayıp kimliği olmayan kişilerin Abhazya vatandaşlığı almalarını sağlıyor.

Mecliste milletvekillerinin çoğunluğu tasarının kabul edilmesini destekledi. Meclis Başkanı Valery Kvarchia, “Bu değişiklik tarihte not düşülecektir” ifadelerini kullandı.  Milletvekili Givi Kvarchia ise yasanın kabulünü “adaletin dönüşü” olarak tanımlarken milletvekili Said Haraziya yasanın kabul edilmesinden sonra Adıgelerin ve Abhazya’da yaşayan diğerler halkların Abhazya Cumhuriyeti vatandaşlığı alabileceklerini ifade etti.

Abhaz vatandaşlığına ilişkin yasanın meclisten geçmesinden sonra muhalifler miting için toplanacaklarını açıkladı. Gaziler örgütü “Aruaa” Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya’ya medeni kanunda yapılan değişiklikleri veto etmesi için çağrıda bulundu. Aruaa lideri Temur Nadaraya yaptığı açıklamada, “Vatanseverlik ve adaletin tarihi restorasyonu kisvesi altında yapılan bu değişiklik Abhaz devleti altına yerleştirilmiş bir saatli bombadır. Değişikliğin amacı Abhazya’da yaşayan Gürcülere kitlesel Abhaz vatandaşlığı verilmesidir” ifadelerini kullandı. Aruaa, bugün Sohum Özgürlük Meydanı’nda miting düzenleyecek.