Abhazya’da benzin fiyatlarının düşmesi için açlık grevi başlatan eylemci istediğini aldı

Abhazya’da akaryakıt fiyatlarının düşmesi için üç haftadır açık grevi yapan Jansuh Adleyba, Abhazya Cumhurbaşkanlığı yetkililerin sözü üzerine eylemini sonlandırdı.

Jansuh Adleyba, Abhazya’daki benzin fiyatlarının Rusya’daki fiyatların üzerinde olması nedeniyle 13 Haziran günü Sohum’daki Özgürlük Meydanı’nda açlık grevine başladı. Adleyba’nın benzin fiyatlarının düşmesi için yazdığı dilekçeye binlerce Abhazya vatandaşı imza attı. Abhazya’da 300 kişilik bir grup, Adleyba’ya destek için 24 Haziran tarihinde protesto gösterisi düzenledi. Eylemcilerden biri olan Adgur Lagvilava, “Hükümetimiz halkın çıkarlarını korumak yerine petrol şirketlerinin çıkarını koruyor.” dedi.

Olayların büyümesi üzerine protesto alanına giden eski Abhazya milletvekili Nataliy Sımır, kamuoyuna Jansuh Adleyba’nın yanında olduğunu deklare etti. Adleyba, konuyla ilgilenen ekonomistler ve avukatlarla görüşmesinin ardından Abhazya Bakanlar Kurulu’nu ziyaret etti ve şikayetlerini aktardı. Görüşmenin ardından basına açıklama yapan Adleyba, yetkililerin söylemlerini tatmin edici bulmadığını ve hükümetin iyi niyetinden kuşku duyduğunu sözlerine ekledi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya, 28 Haziran günü açlık grevine devam eden Jansuh Adleyba’yı ziyaret etti ve sağlık durumunu sordu. Aynı günün akşamı Cumhurbaşkanlığı Yönetim Başkanı Alhas Kvitsiniya meydanda toplanan protestoculara taleplerinin meydanlarda değil, cumhurbaşkanlığında dillendirebileceklerini aktardı. Cumhurbaşkanlığı yetkilileri son olarak Adleyba’ya iki hafta içerisinde akaryakıt fiyatlarının düşürüleceğine dair söz verdiler ve Adleyba bunun üzerine açlık grevini bitirdiğini açıkladı.