Abhazya’da casusluk suçlamasıyla sınır dışı edilen BM çalışanı ardında tartışmalar bıraktı

Abhazya’da casusluk suçlamasıyla sınır dışı edilen Birleşmiş Milletler (BM) çalışanı Tiphaine Lucas ardında tartışmalar bıraktı.

Abhazya’da son iki senedir BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) temsilcisi olarak bulunan Tiphaine Lucas sınır dışı edildi. Lucas’ın Batılı ülkelerin istihbarat teşkilatları için casusluk yapmakla suçlandığı ve istenmeyen kişi ilan edildiği bilgisi verildi. Abhazya istihbarat servisi Lucas’ın BM’de çalışmadan önce Gürcistan’daki Fransa Büyükelçiliği’nde askeri ataşe olarak görev yaptığını ve Abhazya’nın Gudauta bölgesine bağlı Primorskiy köyünde Rus askeri üssüne yakın bir yerde tarım programı yürüttüğünü açıkladı. Abhazya Dışişleri Bakanı İnal Ardzınba bizzat devlet televizyonu üzerinden yaptığı konuşmada Lucas’ı hedef gösterdi.

BM çalışanı Tiphaine Lucas’ın uğradığı baskılar tartışmalara neden oldu. Abhazya’da eski Parlamento Başkan Yardımcısı Ahra Bjaniya, Abhazya yönetimini eleştirdiği açıklamasında, “Dışişleri Bakanı İnal Ardzınba’ya sormak istiyorum, bu Fransız kızı Primorskiy’de ne tür bir istihbarat toplayabilir? S-300 uçaksavar sistemleri orada mı duruyor? Onun harika bir bağcılık projesi vardı, bölgeye maddi yatırımlar gelmesini sağladı. Abhazya’ya yardım ediyordu, yazık oldu.” ifadelerini kullandı. Ekoloji alanında çalışmalar yürüten Mihail Kiriye ise Lucas’ın çeşitli alanlarda organize ettiği tarımsal projeleri paylaştı ve Türkiye’ye de bilimsel bir gezi programı organize etmeyi düşündüğünü, bu tür faaliyetlerle nasıl bir istihbarat elde edildiğini anlamadığını söyledi.

2008 yılında yaşanan Güney Osetya Savaşı’nın ardından Rus askeri birlikleri Abhazya’daki üslere yerleşmişti.