Abhazya’da ConIFA hazırlıkları başladı

Abhazya Başbakanı Artur Mikvabiya, 29 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında, hukuki olarak tanınma problemi yaşayan devlet ve toplulukların futbol takımları arasında gerçekleşecek dünya şampiyonası ConIFA’nın hazırlık komitesi başkanı olduğunu açıkladı. Komitede İçişleri Bakanlığı, Devlet Güvenlik Konseyi, Sağlık Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Acil Durumlar Bakanlığı temsilcileri de yer alıyor.

Mikvabiya, “Şampiyonaya hazırlık çalışmaları başladı. Maçların yapılacağı yerin belirlenmesi konusunda ConIFA yönetimi ile müzakereler yürütüyoruz. Stadyumların doğal ve suni çim olması görüşülüyor. Planlarımızda ayrıca stadyum yakınlarındaki park ve caddelerde düzenleme çalışmaları bulunuyor” dedi.

Mikvabiya’nın ifadesine göre şampiyonaya 12 takım katılacak. Mikvabiya, “Katılanların sayısını arttırmak isterdik” dedi.

Organizasyon Komitesi Başkanı Mikvabiya’nın ifadesine göre, şampiyonanın yapılması için 24 milyon ruble ayrıldı.

Abhazya Futbol Federasyonu Başkanı Ruslan Acincal da, şampiyonada kullanılacak logo ve maskot için yarışma açacaklarını duyurdu. Acincal, “İsteyen herkes önerilerini Abhazya Futbol Federasyonu’nun Facebook sayfasına gönderebilir. Yarışma için özel bir komisyon kurulacak ve kazananlar 50 bin rublelik kazanacak” dedi.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, ConIFA şampiyonası 28 Mayıs-6 Haziran 2016 tarihlerinde Abhazya’da yapılacak.