Abhazya’da cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı

Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kesin olmayan sonuçlar açıklandı. Buna göre hiçbir aday yüzde 50 oy alamadığı için seçimler ikinci tura kaldı.

Abhazya Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı verilere göre, yarış üç aday arasında belirginleşti.

Tabloda hükümetin desteklediği Raul Hacımba yüzde 26,76, eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Arşba yüzde 25,08, muhalefet partisi Amtsahara Genel Başkanı Alhas Kvitsiniya yüzde 24,28 oy aldığı görüldü.

Açıklanan sonuçlara göre adaylardan hiçbiri yüzde 50 oy oranını geçemediği için seçimler ikinci tura kaldı. Abhazya yasalarına göre ikinci tur iki hafta içerisinde gerçekleşmesi gerekiyor.

Hatırlanacağı üzere seçime dört gün kala Oleg Arşba’nın seçim ofisine silahlı bir saldırı girişimi olmuştu. Muhaliflerin adayı Aslan Bzhania ise zehirlenme vakasının ardından seçimlere katılamayacağını ama Alhas Kvitsiniya’nın desteklenmesi gerektiğini açıklamıştı.

Seçim gecesi açıklanan verilere göre, Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım yüzde 56’da kaldı. Türkiye’de diaspora için kurulması beklenen sandık ise kurumlar arasında yaşanan anlaşmazlık sonucu açılamadı.

Kaynak: SA