Abhazya’da olaylı kutlama

Abhazya’nın başkenti Sohum’da 30 Eylül Abhazya Zafer Bayramı kutlamalarında havaya ateş açılması şüphesiyle güvenlik güçleri tarafından savaşı gazileri ve Abhazya parlamentosu milletvekili Harry Kokaya darp edildi.

Abhazya İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamaya göre milletvekili Kokaya 9×19 mm kalibreli Glock marka bir tabanca ile havaya beş el ateş etti. Polis memurlarına silahı vermeyip saldırgan tavırlar sergileyen Kokaya’ya güvenlik güçleri müdahale etti.

Güvenlik güçlerinin müdahalesine İçişleri Bakanı Dmitry Dbar’ın da karıştığı daha sonradan ortaya çıktı. Abhaz köyü Adzyubzha’da milletvekili Harry Kokaya savaş gazileri ile birlikte havaya birkaç el ateş açması sonucu bölgede bulunan Bakan Dmitry Dbar ve beraberindeki takviye kuvvetler vekili ve gazileri darp ederek kimseyi gözaltına almadan olay yerinden ayrıldı. Milletvekili Kokoya ise hastaneye kaldırıldı.

Konu basına yansıdıktan sonra açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Dbar, “Abhazya Cumhurbaşkanı ile birlikte misafir Güney Osetya heyeti bölgeye çok yakındılar. Ateş edilen bölgeye gitmeye karar verdim. Sergey Bagapş Meydanı’nda birkaç kişi vardı. Komiser yardımcısı ateş edenin milletvekili Kokaya olduğunu söyledi. Sarhoş olduğunu görünce elindeki silahı teslim etmesini istedim, reddedildi. Olaya gazilerimiz karıştığı için derin üzüntü içerisindeyim.” ifadelerini kullandı.

1 Ekim Cuma günü Sohum’daki olay nedeniyle Abhaz parlamentosu milletvekilleri acil bir toplantı yaptı ve halk İçişleri Bakanı’nın istifasını talep ederek parlamento binası önünde toplandı.

Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya ise yaptığı açıklamada soruşturma sırasında kendisini görevden almasını isteyen İçişleri Bakanı Dmitry Dbar’ın yerine geçici olarak Bakan Yardımcısı Ruslan Azhiba’nın atandığını belirterek, “Olaydaki gerçeğin ortaya çıkması için gerekli tüm önlemleri almalıyız. Konuya objektif olarak yaklaşılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Abhazya Gaziler Örgütü Aruaa, bütün Abhazyalıları bugün saat 11:00’de, 30 Eylül günü yaşanan olayla ilgili parlamento binası önünde gerçekleştirilecek mitinge katılması için çağrıda bulundu.