Abhazya’da oy verme işlemi devam ediyor

Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy verme işlemi devam ediyor. Sabah saat 08.00’de açılan sandıklar, akşam saat 20.00’de kapanacak.

Mevcut Cumhurbaşkanı Raul Hacımba da dahil olmak üzere dokuz aday, bugün Abhazya Cumhurbaşkanlığı görevi için yarışacak.

Normal şartlarda 21 Temmuz’da gerçekleşmesi gereken seçimler, muhalif aday Aslan Bzhania’nın rahatsızlığı nedeniyle bugüne ertelendi.

Bugün gerçekleşen seçim, Abhazya Cumhuriyeti kuruluşundan bu yana gerçekleşen yedinci cumhurbaşkanlığı seçimi olacak.

Cumhurbaşkanı adayları

Abhazya Cumhurbaşkanlığı görevi için dokuz aday yarışacak; mevcut Cumhurbaşkanı Raul Hacımba, muhalefet partisi Amtsahara Genel Başkanı Alhas Kvitsiniya, milletvekili Almas Djapua, girişimci Astamur Kakaliya, eski Devlet Güvenlik Servisi Başkanı Astamur Tarba, eski Başbakan Yardımcısı Şamil Ardzınba, eski İçişleri Bakanı Leonid Dzapşba, eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Arşba ve eski Polis Okulu Müdürü Arthur Ankvab.

Seçimler neden Ağustos ayına ertelendi

Normal şartlarda 21 Temmuz’da yapılması gereken seçimler, başkent Sohum’daki protestolar dolayısıyla ertelendi. Muhalefet lideri Aslan Bzhania’nın destekçileri, oylamayı 21 Temmuz’dan sonbahara erteleme talebinde bulundular. Protestoları dikkate alan hükümet seçimlerin 25 Ağustos’a ertelendiği açıklandı.

Bzhania seçimlere neden katılmıyor

Nisan ayında Aslan Bzhania, rahatsızlanarak Moskova’daki hastanelerden birine kaldırıldı. Muhalefet liderine viral pnömoni teşhisi konuldu. Akrabaları ve yakın arkadaşları onun zehirlendiğini açıklandı. Bzhania, sağlık durumunu öne sürerek seçimlere katılmamaya karar verdi ve Amtsahara Partisi Genel Başkanı Alhas Kvitsiniya’nın desteklenmesini istedi.

Seçim sonuçların açıklanması

Resmi sonuçlar sandıkların kapanmasından 72 saat sonra açıklanacak. Sonuçlara göre herhangi bir aday oyların yüzde 50’den fazlasını alamazsa seçimler ikinci tura kalacak. İkinci tur en geç iki hafta sonra gerçekleşecek.

Kaynak: CK