Abhazya’dan Gürcistan’a havaalanı yanıtı

Sohum Havaalanı’nın uluslararası uçuşlara açılacağı haberlerinin yayınlanmasının ardından, Gürcistan Dışişleri Bakanlığı bir açıklamayla tepki gösterdi ve bu uçuşların Gürcistan’ın ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü(ICAO)’nün mevzuatına aykırı olduğunu söyledi. Ardından Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove de bir açıklama yaparak bunun beklenen bir gelişme olduğunu, Abhazya’nın yoluna devam edeceğini söyledi.

RIA Novosti Ajansı’nın haberine göre, Abhazya Bakanlar Kurulu’nun 26 Temmuz’da yaptığı toplantı sonunda Sohum Havaalanı’nın uluslararası uçuşlara açılması için restorasyonuna başlanacağını kararlaştırmasının açıklanması üzerine Gürcistan Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı ve Gürcistan yasalarına göre “işgal altındaki bölge” kabul edilen Abhazya’da ve Abhazya hava sahasında süregelen olağanüstü hal durumunun, normal şartlarda geçerli olan uluslararası hukukun uygulanmasına engel olduğunu belirtti.

Açıklamada, “Bu kabul edilemez. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) de doğal olarak Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve birliğini desteklemektedir. ICAO kurallarına göre, bu havaalanı ve ilgili hava sahası 1993 yılında kapatılmıştır.” denildi.

Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove de internet kanalıyla yaptığı açıklamada Gürcistan’ın tepkisini, “Abhazya’yı tüm dünyadan tamamen izole etmek için zaten tanıdık ve şaşırtıcı olmayan bir girişim. Bu işe yaramayacak.” dedi.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, bağımsız bir devlet olarak Abhazya’nın, kötü niyetli kişilerin yıkıcı adımlarına bakmaksızın dünya toplumu ile temas kurmaya aktif olarak devam etmek niyetinde olduğu belirtilirken, “Gürcü tarafının eylemleri doğrudan İnsan Hakları Bildirgesi’nde yer alan hareket özgürlüğü hakkını doğrudan ihlal ediyor.” denildi ve Gürcistan’a, Abhazya Cumhuriyeti’ne yönelik izolasyon politikaları uygulamaya son vermesi çağrısında bulunuldu.

Kaynak: Sputnik/AltınPost