WACC ve Abhaz Fed, Etkileşim Protokolünü imzaladı

Dünya Abhaz-Abaza Kongresi ve Abhaz Kültür Merkezleri Federasyonu (Abkhazfed) liderleri, WAAC bilgi portalı uyarınca, İstanbul’da etkileşim ve işbirliği konusunda bir protokol imzaladılar.

WAAC Inar Gitsba Genel Sekreterine göre, anlaşmalar, her şeyden önce, akrabalık bağlarını yeniden kurmak, Abhaz-Abaza diasporasının Türkiye’deki tarihi vatan ile bağlarını güçlendirmek ve güçlendirmek için çalışıyor.

Gitsba, “Çalışma etnik ve kültürel birliği canlandırmak, Abhaz-Abazin ve Ubıh halklarının ulusal kimliğini, geleneklerini ve geleneklerini korumak için gerçekleştirilecek” dedi.

Kongre Yüksek Kurulu başkanı Moussa Ekzekov, WAAC bilgi portalına yaptığı açıklamada, iki örgüt arasında karşılıklı işbirliği için bir plan hazırlamayı başardıklarını söyledi.

“Abaz halkının temsilcilerinin yaşadığı daha fazla yerleşim alanını kapsayan, açık bir etkileşim içinde birlikte çalışacağız. Umarım ilişkimiz daha da güçlenecektir. Hepimiz büyük bir aile olarak başarımıza inanıyoruz ”diye ekledi Ekzekov.

Abhazya’nın temsilcileri de, etnik-kültürel değerleri koruma alanında Kongre ile verimli işbirliğine de güveniyorlar.

“Abhaz-Abazin halkının temsilcileri nerede olursa olsun, kültürümüzü, geleneklerimizi ve ana dilimizi korumalıyız. Ve bu konuda, Dünya Abhaz-Abaza Kongresi ile işbirliğini dört gözle bekliyoruz ”- Abhaz Kültür Merkezleri Federasyonu Başkanı Atanur Akusba.

Kaynak: Amra.live