Adıgeysk sakinlerinden RF’ye IŞİD mektubu

Adıgey ve Krasnodar Kray müftüsü Askarbi Kardanov, RF sivil meclisine, altında üç binden fazla Adıgeysk vatandaşının imzası bulunan bir mektup gönderdi. Mektupta, şu an ülkeyi terk etmiş bulunan İmam Yusuf Şeucen ile ilgili durumun kontrol altına alınması isteniyor. Mektuba göre, Şeucen vaazlarında cemaati Rusya’yı terk edip IŞİD’e katılmaya ikna etmeye çalışıyordu. İddilara göre, bu vaazların sonucunda bir kaç aile direnişçilere katılmak üzere ülkeyi terk etti. Mektubu, Kavpolit’te yayımlandığı haliyle tercüme ederek alıntılıyoruz.

Adıgey ve Krasnodar Kray’da şu an durumun sakin olduğunu söylemek mümkün.

Din İdaresi yönetim organları ile birlikte sürekli olarak, Adıgey ve Krasnodar Kray’da radikalizm, ekstremizm ve terörizmin engellenmesine yönelik ortak çalışmalar yapılıyor.

Adıgey ve Krasnodar Kray’da yaşayan vatandaşların IŞİD’e katılmak için ülke dışına gittiği iddiaları konusunda, Din İdaresi kesin bilgilere sahip değil. Adıgey’de yaşayan altı ailenin, Türkiye’ye gittiğini biliyoruz. Bildiğimiz kadarıyla bu altı aile Türkiye’de yaşamak ve çocuklarını İslami okullara göndermek üzere oraya yerleşti. Bu altı aileden kimse IŞİD’e katıldı mı, bilmiyoruz.

Adıgey ve Krasnodar Kray’da geçen yıldan beri camilerde, 22-24 Ağustos 2014’de İstanbul’da yapılan Dünya Müslümanları Alimler Birliği’nin 4. Konseyi’nde kabul edilen deklarasyon uyarınca vaazlar veriliyor. Deklarasyonun özü IŞİD ve yürüttükleri ideolojinin kınanmasından oluşuyor.

Askarbi Kardanov

Adıgey ve Krasnodar Kray Müftüsü