Ahmet Hapat Ceylan Abhazya’yı anlattı

Eski Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı ve Dünya Abaza Kongresi Yüksek Konsey Üyesi Ahmet Hapat Ceylan, Artı TV’de Nazım Alpan ve Fatma Yörür’ün sunduğu Gün Başlıyor programına konuk oldu.

Hapat, Abhazya Cumhuriyeti’nin tanınmasının 11. yıl dönümü dolayısıyla Abhazya’yı anlattı.

Abhazya cumhuriyeti seçimlerine değinen Hapat, bir sonraki seçimde Arap ülkelerindeki diaspora için sandık kurulması çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Abhazya’nın tarihini anlatan Ceylan, Abhazya’nın yeni kurulan bir devlet olmadığını, 1.200 yıllık bir devlet geleneğinden geldiğini ve geçmişte Roma, Bizans, Osmanlı gibi devletlerle diplomatik ilişkiler kurduğuna değindi.

Türkiye ile Rusya arasındaki gelişen ilişkileri pozitif bulduğunu açıklayan Hapat, bölgede bu iki büyük ülkenin komşu ve akraba olduklarını, Türkiye’de yaklaşık olarak 200.000 Rus gelinin olduğunu belirtti. Ceylan, “Türkiye ve Rusya politikalarını halklarının eğilimlerine ya da davranış biçimlerine bakarak kurarlarsa çok sağlıklı bir politika kurarlar.” dedi.

Kafkasya bölgesinin karıştırılmak istendiği yorumunu yapan Hapat, Kafkasya’nın güzel bir coğrafya olduğunu ve dünyaya vereceği çok değeri bulunduğunu, savaşın asla istenmediğini, halkların barış ve huzur istediklerinin altını çizdi.

Nazım Alpman’ın Abhazya’nın bağımsızlığı ile ilgili sorusuna Ahmet Hapat Ceylan, Abhazya’nın hiçbir zaman saldıran taraf olmadığını, savunmada kaldığını, Abhazya’nın bütün bağımsız devletler gibi bir devlet olduğunu, bunun kabul edilmesi gerektiğini söyledi.