Aksoy: Kafkas kurumları birlikte olmalı

Abhaz Dernekleri Federasyonu 6. Genel Kurulu’nda konuşan Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Atanur Aksoy, Kafkas sivil toplum kuruluşlarına birlik çağrısı yaptı.

Görevini layığıyla yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Aksoy, “Değerli hazirun 2017 yılının Kasım ayında yönetimimize vermiş olduğunuz bu onur verici ve aynı oranda ağır görev elimizden geldiğince layığıyla yerine getirmeye çalıştık. Bu zaman zarfında elbette eksik kaldığımız yerler oldu. Eksiğiyle fazlasıyla bugün karşınızdayız. Dedelerimizin bizlere emanet ettiği kültürel mirasımızı korumak, geliştirmek ve gelecek nesillere aktarmak gibi zor bir yükümlülük altındayız.” dedi.

Çalışma alanlarından ve federasyonun faaliyetlerinden bahseden Aksoy, “Kafkas halklarıyla olan ilişkilerimiz ve bu ilişkilerde ortak faaliyetler yapmaktan her zaman memnuniyet duyuyoruz. Federasyon çalışmalarımızda hiçbir kurumla yarışmak gibi bir amacımız da yoktur.” dedi.

Abhaz Dernekleri Federasyonunun diğer Kafkas STK’ları ile her zaman işbirliği içinde olduğunu vurgulayan Aksoy, Kafkas STK’larına yaptığı çağrıda, “Sayın delegeler, federasyonumuz diğer bütün sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halindedir. Ve işbirliğini her zaman ilke edinmiştir. Bu maksatla yapılan çalışmalara da destek vermiştir. Elzem olarak gördüğümüz, iletişim mekanizmasının daha işlevsel olmasıdır. Biz daha önce de yaptığımız çağrıyı yenilemek istiyoruz. Tüm Kafkas STK’ları birlikte olmalıyız. ismi konfederasyon olur, istişare heyeti olur, oluşum olur. Her ne olursa olsun bu birlikteliği mutlaka yapmalıyız. Kafkas konfederasyonunun oluşturulması için Kafkas STK’larına huzurlarınızda çağrıda bulunuyorum.” ifadelerini kullandı.

16 Kasım Cumartesi günü Sakarya Ticaret ve Sanayi odasında yapılan genel kurula yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda delege ve misafir katıldı. Yapılan açık seçimde Abhaz Dernekleri Federasyonunun yeni yönetim kurulu seçildi.