Alkol tüketiminin en düşük olduğu bölge Kafkasya

Yeni yayınlanan “Sober” derecelendirme raporu, Rusya genelindeki alkol satışlarının resmi verilerinde en düşük tüketimin Kuzey Kafkasya bölgesinde olduğunu tespit etti.

Rapor, çeşitli bölgelerdeki toplam alkol tüketiminin yanı sıra, içeceklerin alkol oranına, özel içki türlerinin tercihlerine ve toplam alkol satışına dayanmaktadır.

Çalışmadaki uzmanların, resmi istatistiklerin bulunduğu her türlü alkollü içeceğin satışını dikkate aldıkları, her bir alkollü ürün türünü ayrı ayrı inceledikleri ve daha sonra bir ölçüt halinde değişkenleri puanlama ile birleştirdikleri görülüyor.

“Sober”in yıllık puanlama raporunda, Çeçenistan 12,78 puanla en az alkol tüketilen bölge olarak listenin en başında yer alıyor. Çeçenya’yı, İnguşetya 12,82 ile, Dağıstan 14,18, Karaçay-Çerkes 20,02 ve Kabardey-Balkar da 20,70 puanla takip ediyor. Coğrafi olarak Kuzey Kafkasya bölgesinde sadece Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti’nin en az alkol tüketenler listesinde ilk ona giremediği gözükmekte.

Araştırma, 2017 raporuyla karşılaştırıldığında, bu yıl da en az alkol tüketilen ilk dört bölge değişmedi (Çeçenya, İnguşetya, Dağıstan, Karaçay-Çerkes).

Çeçenya’nın başarısını, yetkililerin, din adamlarının ve halkın ortak çabası olarak niteleyen Çeçenya Meclis Başkanı Magomed Daudov, cumhuriyetin deneyimlerini diğer ülkeler ile paylaşmaya istekli olduklarını da sözlerine ekledi.

Çeçenya’da alkol satışına sadece 22.00 ile 24.00 arası izin verildiğini hatırlatarak “Ulusal kültürün yeniden canlanması, gençliğin manevi ve ahlaki eğitimi ile birleşti” ifadesini kullandı. Ayrıca Çeçenya Cumhuriyeti başkanı Ramzan Kadirov’un sağlıklı yaşam tarzı ile topluma örnek olduğunu da sözlerine ekledi.

Kadirov daha önce yaptığı açıklamalarda alkolün tadını bilmediğini, hayatında hiçbir dönem alkollü ürün kullanmadığını ve nasıl içildiğini bilmediğini belirtmişti.