Almanya’nın Gürcistan Büyükelçisi: 2008 ihtilafında Rusya’nın çıkarlarına hizmet edildi

Almanya’nın Gürcistan Büyükelçisi Hubert Knirsch, 2008 Güney Osetya-Gürcistan krizinin Rusya’nın çıkarlarına yaradığını söyledi. Büyükelçi Knirsch, “Gürcü hükümeti, 2008 sürecinde Rusya’nın Gürcistan’ı işgal etmesi için ön şartları sağlayan askeri operasyonlar yaptı.” dedi.

Gürcistan’ın 2008 krizinde Rusya’nın toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini belirten Knirsch, bu durumun Rusya’nın yapacağı askeri operasyonlara zemin hazırladığını belirtti.

Kırım ve Donbass’ın durumundan farklı olarak Gürcistan’ın işgali ile ilgili yaptırımların bulunmadığına dair yorum yapan Knirsch, “2008’de meydana gelen durum 2014’deki Kırım olaylarından farklı durumdaydı.” diyerek ekledi.

Almanya’nın ihtilafı durdurmak için çaba sarf ettiğini belirten Knirsch, Putin ve Medvedev ile müzakerelerin de yapıldığını belirtti.

Gürcistan’ın 2008 çatışmalarında, dünyaya kötü imaj verdiğini de belirten Knirsch, “İhtilafın başlamasında Gürcistan da rol oynadı. Avrupa Birliği’nin hazırladığı Tagliavini raporunda da geçiyor. Tüm kanıtlara ayrıntılı olarak Tagliavini raporundan ulaşabilirsiniz.” dedi.

Almanya’nın genellikle Gürcistan’ın NATO’ya girmesine izin vermeyen bir ülke olarak algılanmalarına da cevap veren Knirsch, “Her gün Gürcistan’dan pek çok insanla görüşüyorum. Özellikle bu soruyu insanlara soruyorum. Ama kimse bu açıdan bakmıyor. Eski ABD yetkililerinden böyle cümleler duydum. Ancak Gürcü halkından ve meslektaşlarımdan bu şekilde cümleler duymadım.” dedi.

Gürcistan’daki güncel olaylardan da bahseden Knirsch, Gürcistan’ın demokratik bir ülke olduğunu ve protestolarla kötü deneyimler yaşadığını belirtti.

Kaynak: KR