Avrupa’daki Çeçen topluluğu Ukrayna’yı destekliyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesine karşı Belçika’nın başkenti Brüksel’de binlerce insan protesto gösterileri düzenledi.

Çeçenlerin destek verdiği eylemin ardından aralarında Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Üçüncü Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov’un oğlu Anzor Mashadov, Çeçen blogger Tumso Abdurahmanov ve Çeçen İnsan Hakları Derneği VAYFOND’un kurucusu Mansur Sadulayev’in olduğu bir grup Çeçen basın açıklaması gerçekleştirdi.

Avrupa’daki Çeçenler adına bildiri okuyan Mansur Sadulayev, “Bugün hepimiz Ukrayna’da meydana gelen korkunç olaylara tanıklık ediyoruz. Rus terör devleti bir kez daha ülkesinde özgürce yaşamak isteyen insanlara karşı zulüm ve adaletsizlik eylemi gerçekleştiriyor. Biz Çeçenler yüksek sesle ve açıkça ilan ediyoruz: Rusya’ya karşı özgürlükleri için mücadele veren Ukraynalıları sonuna kadar destekliyoruz. Bütün dünyanın bilmesini isteriz ki, Çeçen halkı yüzyıllardır Rus işgaline karşı savaşan insanlarını kaybetti ve bu yüzden başka bir ulusun başına gelen bu saldırganlığı da desteklemiyor. Halkımız Rusya’nın gayelerini herkes gibi çok iyi biliyor. 23 Şubat 1944’te Çeçen halkı 13 yıllığına topraklarından sürüldüler. Bunun sonucunda nüfusumuzun üçte birini kaybettik. 24 Şubat’ta Rusya, Ukrayna’yı ele geçirme girişimine başladı. Ukrayna gibi 30 yıldır Rusya’dan ayrılmaya çalışıyoruz, bunun için defalarca vahşice katledildik. Bugüne kadar Rus işgalcilerin eline düşmemiş bir Çeçen aile bulmanız pek olası değil. Hala bizi kaçırıyorlar, bize işkence ediyorlar ve bizleri öldürüyorlar. Ukrayna’da atılan ilk kurşundan bu yana yaşanan acıları tüm kalbimizle hissettik. Şu anda Rus işgalcilerin saflarında olanlar halkımıza ihanet etmektedirler. Onlar korkaklıklarından dolayı kendi topraklarını savunmayan ve Rusya’nın tarafına geçerek Rusların kölesi haline gelip kendi insanlarını öldüren hainlerdir. Şimdi efendileri Putin’in emriyle Ukrayna’ya gidiyorlar. Bu durum Çeçenlerin Ukrayna işgalini desteklediği anlamına gelebilir mi sizce? Hayır! Asla! Sonuç olarak tüm Çeçen halkının endişelendiğini ve Ukrayna’ya zafer dilediğini beyan ediyoruz. Zaferiniz Rusya tarafından köleleştirilen tüm insanların zaferidir. Zaferiniz Avrupa ülkelerinin ve tüm uygar dünyanın zaferidir.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde sürgünde yaşayan Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev de işgale karşı olduklarını belirtip Rus güçlerinin Ukrayna’da savaş suçu işlediklerini açıklamıştı.