Azerbaycan Ermenistan’a 15 askeri iade etti

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu’nun arabuluculuğuyla, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin Fuzuli ve Zengilan’da Azerbaycan topraklarına döşediği mayınların haritaları karşılığında Azerbaycan mahkemesi tarafından hapis cezasına çarptırılan 15 savaş esirini Ermenistan’a teslim ettiğini bildirdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın aktardığı bilgilere göre Ermenistan’dan alınan haritalar sayesinde on binlerce hayatı kurtarmak mümkün olacak. Bölgenin bir an önce normale dönmesini isteyen Azerbaycan yönetimi mayın haritaları sayesinde askeri istihkam sınıfının olası zayiatını da ortadan kaldırmayı planlıyor. Ayrıca Fuzuli ve Zengilan bölgelerindeki yeniden inşa projelerinin yanı sıra bu bölgelerden geçecek olan zorunlu göçmenlerin de evlerine dönüş süreci hızlandırılacak.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Azerbaycan, insani bir adım olarak hapis süreleri dolan 15 Ermeni esiri Ermenistan’a teslim etmiştir.” ifadeleri kullanıldı. 15 Ermeni savaş esirinin bulunduğu uçak 3 Temmuz tarihinde Azerbaycan’dan Ermenistan’a havalandı ve esirler Ermeni yetkililere teslim edildi.

Daha önce de Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin Ağdam şehrinde döşediği 97 bin anti tank ve anti personel mayınının haritaları karşılığında esir Ermeni askerler takas edilmişti.

Kaynak: KU