Azerbaycan milletvekiline saldırı hakkında terör soruşturması başlatıldı

Azerbaycan’da Büyük Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Fazıl Mustafa’nın silahlı saldırıda yaralanmasının ardından polis terör soruşturması başlattığını açıkladı.

Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi tarafından yapılan açıklamada, İran karşıtı görüşlere sahip olduğu bilinen Mustafa’nın Bakü’nün Sabunçu ilçesindeki evinin önünde kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırıya uğradığı bildirildi.

Servis ayrıca, Mustafa’nın Azerbaycan’ın güney komşusu İran’a yönelik eleştirel görüşleriyle tanındığını belirtti.

Hastaneye kaldırılan Mustafa’nın hayati tehlikesinin bulunmadığı ifade edilirken kurşunların sağ omuz ile sağ bacağa isabet ettiği belirtildi. Faili arama çalışmaları devam ediyor.

Azerbaycan ile kuzeybatısında büyük bir Azeri nüfusu barındıran İran arasındaki ilişkiler son aylarda gerilmişti. Ocak ayında Azerbaycan, Tahran’daki büyükelçiliğin güvenlik şefinin öldürülmesinin ardından bu olayı “terör saldırısı” olarak nitelendirerek kapatmıştı.

Olaya ilişkin değerlendirmede bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Hain saldırıyı en güçlü şekilde” kınadıklarını, “Can Azerbaycan’ın her daim yanında olduklarını” ifade etmişti.

Geçtiğimiz günlerde Moskova’da İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran ve Azerbaycan arasındaki sürtüşmelerin yakında çözüleceğini umduğunu söyledi.

Sınır komşusu iki ülke arasındaki ilişkiler Dağlık Karabağ meselesi nedeniyle uzun süredir gergin. Gerginliğin arkasında genel olarak İran’ın Ermenistan’la; Azerbaycan’ın da İsrail’le olan yakın ilişkileri yatıyor.