Azerbaycan’da artan benzin fiyatları sürücüleri endişelendirdi

Azerbaycan’da akaryakıt fiyatlarında yapılan artış araç sürücülerini endişelendirirken, halk ve uzmanlar yeni fiyatları yorumladılar.

Azerbaycan’da artan benzin fiyatları özel araç sahiplerini korkuttu. Ekonomistlerin basına verdiği bilgilere göre benzin fiyatlarında yaşanan artış en kısa zamanda toplu taşımada kendini hissettirecek. Dünya pazarında yaşanan akaryakıt fiyatlarındaki dalgalanmalardan Azerbaycan’ın etkilendiğini belirten uzmanlar, litresi 1,6 manattan satılan benzinin artık 2 manat olduğuna dikkat çektiler.

Kavkazki Uzel’e konuşan Azerbaycanlı vatandaş Arif Rasulov, “Bundan önceki zamlarda aracımı kullanmayarak tasarruf ediyordum, ancak şimdi satmayı düşünüyorum. Benzinli arabamın yerine ikinci el bir hibrit araba almayı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. Bakü’de tam ismini vermek istemeyen Vahit isimli bir taksici ise bu durumdan karlı çıkacağını, özel aracını kullanmak istemeyenlerin hibrit taksisine bineceğini söyledi.

Azerbaycan’daki fiyat artışlarını değerlendiren Petrol Araştırma Merkezi Başkanı İlham Şaban, fiyatlandırmanın şeffaf bir şekilde gerçekleşmediğini anlattı. Şaban, dünyada petrol fiyatları düşerken Çin hükümetinin benzin fiyatlarını indirdiğine, Azerbaycan’da ise bu durumun tam tersinin yaşandığını açıkladı. Azerbaycan’daki otomobillerin yüzde 70’inin benzin, yüzde 25’inin ise dizelle çalıştığı bilgisini veren Şaban, yeni fiyatlardan bütün toplumsal kesimlerin etkileneceğini belirtti.