Bakü’de ‘Mevlid-i Nebi’ programı gerçekleşti

Azerbaycan’da, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla Mevlid-i Nebi programı düzenlendi.

Erbaş, program sonrasında yaptığı konuşmada Hazreti Muhammed’in Müslümanlar için her açıdan en güzel örnek olduğunu söyledi.

Peygamberi sevmenin onun üstün ahlakıyla ahlaklanmak ve getirdiği değerleri yaşamaya gayret etmek olduğunu belirten Erbaş, “Gençlerimizi, çocuklarımızı onun ahlakını öğreterek yetiştirmemiz gerekiyor. Arkamızda peygamber ahlakıyla yetişmiş nesil bırakmalıyız.” dedi.

Müslümanların kardeş olduğunu vurgulayan Erbaş, “Bakü’de bir mümin kardeşimizin başına bir acı geldiğinde benim yüreğimin sızlaması gerekir. Benim başıma bir iş geldiğinde Bakü’deki kardeşimizin yüreğinin sızlaması gerekir. İşte kardeşlik bu.” ifadelerini kullandı.

Ahıska Türklerinin yaşadığı dramdan, 20 Ocak 1990’da Bakü’de Sovyet ordusu tarafından yapılan katliamdan ve Karabağ’ın işgal altında bulunmasından da bahseden Erbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bu acılar ortak acımızdır. Nitekim bundan bir asır önce ortak geleceğimiz için Çanakkale’de ecdadımız omuz omuza mücadele etmiş ve yan yana şehit olmuştur. Aynı şekilde bu toprakları müdafaa etmek için Kafkas İslam Ordusu’nda kardeşlerimiz aynı safta savaşmış ve şehit olmuştur. Daha pek çok örnek verebileceğimiz tarih de gösteriyor ki, biz kopmaz bağlarla, sarsılmaz duygularla birbirimize bağlıyız. Şimdi daha iyi bir geleceği beraber inşa edeceğiz. Yeniden bütün insanlığa huzur getirecek bir medeniyeti beraber kuracağız. Bunun için en büyük imkanımız imanımızdır. En büyük rehberimiz peygamber efendimiz, en büyük gücümüz kardeşliğimizdir.”

Erbaş, temasları kapsamında Bakü’deki Türk ve Azerbaycan şehitliklerini ziyaret etti.

Bakü Türk Şehitliği’ne geçen Erbaş, mezarlara çiçek bıraktı, anıt defterini imzaladı. Bakü Türk Şehitliği ziyaretinde şehitler için Kur’an-i Kerim okundu, dualar edildi.

Kaynak: AA