Caharkale’de bir aktivist daha tutuklandı

İSTANBUL (AK) – Rusya’da özgür iradeye olan baskı kurban almaya devam ediyor.

Rusya’nın genelinde büyük bir sorun olan irade ve fikir özgürlüğüne bugünlerde Çeçenya’da hiç rastlanmıyor. Rusya genelinde, hukuki davaların formaliteden öteye gitmediği görülürken, Çeçenya’da bu formalitelere bile rastlanmıyor. Birçok konuda Rusya’dan bağımsız davranan Rus yanlısı Çeçen yönetim, kendine karşı bir ses çıktığında veya özgür ve bağımsız fikirleri olan aktivistler konuşmaya başladığında, hiçbir hukuki dayanak oluşturmaya gerek duymadan keyfi tutuklamalar yapıyor.

Bu tutuklamalara bir yenisi daha eklendi Çeçenya’da. İbragim Şuayepov adlı Çeçen aktivist 6 Kasım’da tutuklandı. Rusya yanlısı yönetim ve liberal görüşlü insan hakları savunucusu kuruluşların kavgasında galib çıkan Kadirov oldu.

İbragim Şuayepov Çeçenya’da devlet kurumlarının ve belediyelerin tekelinde olan hizmetleri, halka açık şirketlerin yapması gerektiğini ve bunun Rusya kanunlara göre hakları olduğunu savunuyordu. Kurduğu Semt Yönetim İdaresi ile Grozni Belediyesine rakip olan İbragim Şuayepov, aynı zamanda açık bir şekilde Rus yanlısı Çeçen yönetimi de eleştiriyordu. Şuayepov’un eleştirileri doğrudan Kadirov’a  değil, daha çok bakanlar ve diğer üst düzey bürokratlaraydı. İbragim Şuayepov, savcılık tarafından, yaptığı faaliyetlerde bir kaç defa yolsuzluk yapmakla suçlandı. Savcılığın başlattığı üç yolsuzluk soruşturması da herhangi bir sonuca ulaşamayınca, Şuyepov neden belirtilmeksizin tutuklandı.

Çeçenya kamuoyu, korkusuz ve keskin eleştirilerinin kurbanı olduğu söylenen İbragim Şuayepov’un akıbetini takip etmeye kararlı.

İbragim Şuayepov’un Facebook sayfasında son yaptığı paylaşımlardan bir tanesi de Çeçenya’da yapılan sakal operasyonlarıydı. Yaptığı paylaşımda, sakallı gençlerin tutuklanmasını eleştiren Şuayepov, bir kedinin güya polis tarafından çekilen fotoğrafını paylaştı. Fotoğraftaki yazıda, kedinin tutuklanma sebebi olarak, “İslam’a davet ettiği” yazıyor. Şuayepov, fotoğrafa yaptığı yorumda, “Rejimin sürekli değişen yasaklarını takip edemedi. Sakalını kesmedi. Tutklandı, şapka ve çizmelerine el konuldu iyi ki veteriner çağrılmadı.”

İbragim Şuayepov_facebook paylaşımı_kedinin tutklaması