Çeçen komutan Hangoşvili cinayetiyle ilgili sır perdesi aralanıyor

Çeçen komutan Zelimhan Hangoşvili cinayeti davası Berlin’de yapılan duruşmayla devam ediyor.

2001-2005 yılları arasında Rusya’ya karşı Çeçen birliklerine komutanlık etmiş Hangoşvili’ye suikast gerçekleştiren şüpheli olay günü Berlin’de tutuklanmıştı. Vadim Sokolov adına Rus pasaportu taşıyan şüphelinin Rusya’nın 2014 yılında Interpol aracılığıyla arananlar listesine koyduğu Rusya Federal Güvenlik Servisi ile bağlantılı Vadim Krasikov olduğu ortaya çıkmıştı.

26 Ekim Salı günü Berlin’de gerçekleşen duruşmada Hangoşvili’nin öldürülmesiyle ilgili zanlıyı teşhis eden Ukraynalı tanık A. Aleksandr, şüpheli Vadim Krasikov’un baldızının kocası olduğunu itiraf etti. 55 yaşındaki Harkovlu bir işadamı olan tanık, Temmuz ayındaki yargılama sırasında akrabasını tanıyıp tanımadığı sorusuna doğrudan cevap vermemişti. Temmuz yargılamasından 3 hafta sonra ise Almanya’da yayınlanan haftalık siyasi dergi Der Spiegel’e verdiği röportajında mahkemede yalan söylediğini ifade ederek, tehditlerden dolayı güvenliğinden endişe ettiğini, aslında akrabasını Temmuz ayındaki duruşmada teşhis ettiğini ve şüpheli Vadim Krasikov’un Vladimir Putin ile kişisel tanışıklığı olduğunu açıklamıştı.

Berlin Savcılığı ve Federal Almanya Cumhuriyeti Başsavcılığı Hangoşvili’nin öldürülmesinin yabancı özel servislerin operasyonu olup olmadığı yönünde başlattığı tahkikat sonrası ikinci bir Rus ajanının ve Kadirov yönetiminin olaya karıştığından şüpheleniyor.