Çeçenya’da kaçırılan Kadirov’a muhalif gencin işkenceyle öldürüldüğü kesinleşti

Çeçenya’da iki sene önce kaçırılan Salman Tepsurkayev’in aşağılandığı ve işkenceyle öldürüldüğü ortaya çıktı.

Rusya’da faaliyet gösteren insan hakları derneği İşkence Karşıtı Komite’nin avukatı Olga Sadovskaya, YouTube üzerinden verdiği bir röportajda, Rusya yanlısı Çeçen hükümeti lideri Ramzan Kadirov’a muhalif Çeçen genç Salman Tepsurkayev’in öldürüldüğünü açıkladı. Konuyla ilgili herhangi bir kanıt ve ayrıntı vermeyen Sadovskaya, “Bir kişiyi kurtaramadığımız bir dava var. O öldürüldü. Dava Salman Tepsurkayev’in. Öldüğünü biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ramzan Kadirov’u açıktan eleştirmekten çekinmeyen Salman Tepsurkayev, 6 Eylül 2020 tarihinde kaçırıldı. Günler sonra ortaya çıkan bir videoda Tepsurkayev’in aşağılandığı ve işkence gördüğü ortaya çıktı. Ekim 2021’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Çeçenya plakalı Toyota marka bir aracın içerisinden çıkan Kadirov yönetimine bağlı güvenlik güçlerinin Tepsurkayev’i yasa dışı yöntemlerle kaçırdığına ve yaşananlardan Rusya’nın sorumlu olduğuna karar verdi.

Çeçenya’da yaşanan insan hakları ihlalleriyle kamuoyuna aydınlatan 1ADAT isimli Telegram hesabı, Salman Tepsurkayev’le ilgili yaptığı açıklamada, “Salman ölmeden önce bir hafta aşağılandı ve işkence gördü. Kadirovcular onu 15 Eylül 2020 tarihinde Jalka köyü yakınlarındaki askeri eğitim alanına götürdüler. Elleri ve ayakları bağlandı, ağzına el bombası konuldu ve uzaktan patlatıldı. Bununla yetinmeyen Kadirov yönetimi cenazeyi aileye verip hayvan gibi gömülmesi için zorladılar.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Af Örgütü, kaçırıldığı zaman 19 yaşında olan Salman Tepsurkayev’le ilgili Kadirov yönetimine başvurular yapmış, ancak bütün çağrılar cevapsız kalmıştı.