Cenevre’de Abhazya görüşmeleri devam ediyor

Gürcistan, Rusya Federasyonu, ABD, Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetleri temsilcileri ile BM, AGİT ve AB eş başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen uluslararası müzakereler, 22-23 Mart’ta Cenevre’de yapıldı.

Toplantı katılımcıları, Abhazya ve Güney Osetya ile Gürcistan arasındaki durumun sakin ve istikrarlı olduğunu belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın bugün yayınladığı açıklamada, Sohum, Tiflis ve Tsihinval arasındaki karşılıklı ilişkilerin önemli bir göstergesinin 10 Mart’ta gerçekleşen tutuklu değişimi olduğu ifade edildi.

Toplantıda, Gürcistan ve Abhazya arasında sorunların çözümü için yapılan müzakerelere devam edilmesi konusunda anlaşma sağlandı. Bu mekanizma Güney Osetya sınırında çalışmaya devam ediyor. Müzakereler, meydana gelen problemlerde etkin ve yerel düzeyde çözüm imkanı sağlıyor.

Bölgede güç kullanılmaması konularının görüşülmesi esnasında, eş başkanlar da dahil katılımcıların büyük çoğunluğu, Cenevre görüşmeleri katılımcılarını hukuki açıdan sorumlu tutacak kısa bir ortak açıklama yapılmasından yana olduklarını ifade ettiler. RF Dışişleri Bakanlığı’nın bugün yayınladığı açıklamada, “Gürcistan temsilcileri böyle bir belgenin kabul edilmesine yanaşmadılar” ifadeleri yer aldı.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, 36. Cenevre görüşmelerinin 15-16 Haziran’da yapılacağı Gürcistan Dışişleri Bakanlığı basın sözcülüğünce açıklandı.