Çerkesler endişeyle Rus ordusunun Ukrayna’da başlattığı işgali takip ediyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi Kabardey-Balkar’daki Çerkesler tarafından endişeyle takip ediliyor.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgal girişiminin Kabardey-Balkar’a olan yansımalarını Open Caucasus Media’ya değerlendiren Dimitri Pavlov, bölgeyi analiz etti. Pavlov, Kabardey-Balkar’daki mevcut durumu anlattığı yazısında, işgal girişiminin genel anlamda endişe yarattığını, toplu askeri firarların gerçekleştiğini, ordudan atılanların verdiği yasal mücadeleyi, ölü ve yaralı konusunda yaşanan sansürü ve asker ailelerinin yaşadığı korkuyu özetledi.

Kabardey-Balkar bölgesinde yaşayan Çerkeslerin, geçmişte Rus İmparatorluğu ve Sovyetler Birliği döneminde merkezi yönetimle olan problemleri unutmadığına dikkat çeken Pavlov, yeni savaşın halk ve Rus devleti arasındaki gerilimi tırmandırdığına işaret etti. Çeşitli bahaneler sunarak Ukrayna’nın işgal edilmesini reddeden 500 Kabardey-Balkar askerinin evlerine geri döndüğü bilgisini veren Pavlov, askerlerin ordudan atıldığını ve 115 askerin karara itiraz ettiği bilgisini verdi.

Dimitri Pavlov, Ukrayna’da Rus ordusu içerisinde savaşan Kabardey-Balkar askerleriyle ilgili sansür uygulandığını belirtti. Pavlov’a göre Rus hükümeti savaşta ölen veya yaralanan askerlerle ilgili ağır bir sansür politikası uygulayıp bilgileri gizliyor. Rusya tarafının 8 Temmuz tarihinde açıkladığı resmi verilere göre, Kabardey-Balkar bölgesinden Ukrayna’da ölen asker sayısı 25. Ancak bu sayının gerçeği yansıtmaktan uzak olduğunu söyleyen bölge uzmanları, yakınları askerde olan ailelerin oldukça tedirgin olduklarını anlattı.

Telegram sitesinde yayımlanan bir videoda Çerkes bayrağıyla propaganda yapan Rusya askerinin Çerkesler tarafından eleştirildiğine dikkat çeken Pavlov, Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik’te yaşayan bir kişinin, “Ulusal bayrağımızın orada işi ne? Savaşı yürüten bizim küçük milletimiz değil.” isyanını aktarıyor. Kabardey-Balkar vatandaşları, Nalçik ile Ukrayna’nın Vinnitsa şehrinin geçmişte kardeş şehir ilan edildiğini ve Ukraynalılarla iyi bir ilişkilerinin olduğunu iletiyorlar.

24 Şubat’ta başlayan Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi nedeniyle 400 kişilik Rus mülteci grubu Ukrayna’dan Kabardey-Balkar’a gelmişti.