DAEŞ’in kaçırdığı dört çocuk aranıyor

Çeçenya’dan DAEŞ’e katılımları devam ediyor.

Daha önce genç erkek ve kadınların DAEŞ’e katılmak için Türkiye’ye gelidiklerini ve buradan Suriye’ye geçmeye çalıştıklarını duymak mümkündü. 2016 yılın 29 ağustos’ta Türkiye sınırından giriş yapan Çeçen uyruklu 5 kişilik aile Zareta Zubairaeva (anne) ve çocukları Rustam (9), Yasmina (7), Said-Muhammed (5), Ali (4) DAEŞ’in kontrol ettiği Rakka’ya ulaşmak için İstanbul Atatürk Havalimanın’dan ülkeye giriş yaptı. İstanbula giriş yaptıktan sonra izi kaybolan Zubairaev ailesini aramak Türkiye’ye gelen babası Azamat iki haftadır Türkiye’de bulunuyor. Geldiği gün polise başvuran Azamat Zubairayev Türk halkından ve devletinden yardım bekliyor.

Suriye’de yaşanan savaştan milyonlarca insan kaçarken, kendi eşinin nasıl böyle bir çılgınlığı yaşadığını anlayamadığını söyleyen Azamat son yedi ay Rusya’da çalışıyordum, iş yoğunluğundan eve gitmek için izin alamadım dedi. Yedi ay çocuklarını göremeyen Azamat Zubairaev, eşiyle bir sorunun olmadığını de söylüyor. Onun radikalleştiğini anlayamadım, anlasaydım önlem alırdım dedi.

Azamat Zubairaev fotoğraflarını paylaştığı çocuklarını bulunması için herkesten yardım bekliyor. Sosyal medya’dan ve Basın aracılığı ile çocukların resimlerini paylaştığını söyleyen Azamat AJANS KAFKAS okurlarından de destek istedi. Aşağıda paylaşılan resimlerdeki çocukları gören olursa Polisin 155 ihbar hattını arasın dedi.