Dağıstan Ulema Birliği’nden Rusya’ya destek

Dağıstan Ulema Birliği Suriye’de süren savaş ve problemler hakkında bir bildiri yayımladı. durmrd.ru haber sitesinin yayımladığı bildiriyi tercüme ederek alıntılıyoruz.

Dört yıldır Suriye’de devam eden çatışmalar ülkede çok acı olaylara sebebiyet veriyor. Azınlıkların hakları yaşanan bu çatışma ortamında sürekli ihlal ediliyor. Suriye’deki olaylara dış güçler ve terör örgütleri aktif olarak müdahale ediyor ve ülkedeki durumu daha da ağırlaştırıyorlar.

IŞİD terör örgütü militanları ve diğer silahlı gruplar Suriye’de birçok problemin sebebi. Bu problemleri kabaca sayarsak, İslam dünyasında dağılma, Suriye ve Orta Doğu’da uzun sürecek bir istikrarsızlık, Müslümanlar ve diğer dinlerin mensupları arasında dini nefreti kızıştırmaya yönelik terör faaliyetleri ve sivillerin yönelik katliam.

Suriye’de halk karşıtı savaş sonucunda aralarında kadın, çocuk, yaşlı ve alimlerin bulunduğu çok sayıda sivil öldü ve yaralandı. Binlerce kişi şu anda mülteci. Kur’an-ı Kerim’de “her kim bir nefsi bir nefis mukabili veya yer yüzünde bir fesadı olmaksızın öldürürse sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur” (Maide 32) buyuruluyor.

Buna bağlı olarak Dağıstan Ulema Birliği olarak derin endişelerimizi ifade ediyor ve dünya toplumlarının aklı başındaki güçlerini, Suriye halkının trajedisini durdurmak için birleşmeye, Suriyelilerin modern özgür bir devlette yaşama haklarını desteklemeye ve tüm İslam dünyası ile insanlığı tehdit eden uluslararası terörizmi durdurmaya çağrıda bulunuyoruz.

Bugün Suriye’de yaşanan olayları doğru değerlendirmek, IŞİD’in zararlarını izah etmek ve gençlerin bu örgüte katılmasını önlemek zorundayız. Büyük bir maalesef ki, bu teröristlerin içinde kanırılmış birçok Dağıstan genci de bulunuyor. Dağıstan alim ve imamları vaazlarında defalarca, IŞİD’e katılmanın zararlarını anlattı, anlatmaya da devam ediyor. Gençler alim ve imamların sözlerini dinlemedi. Şimdi çok zor bir duruma düştüler.

IŞİD ideolojisini tekfir üzerine inşa etmiştir. Bu insanlar sapkınlık içindedir. Onlar Müslüman ümmeti küfürle suçlamaktadır. Onlar Müslümanın kanına ve malına cevaz veriyor. Suriye’deki çocuk ve kadın cinayetleri İslam ile bağdaşmamaktadır. Bu tür eylemler cihat olarak adlandırılamaz.

Dağıstan Ulema Birliği, Suriye’deki savaşın taraflarına, şiddet kullanmama, Suriye halkı üzerindeki sorumluluklarının farkına varma ve bir an önce yapıcı diyaloğa başlama çağrısında bulunuyor.

Rusya her zaman Arap ve İslam dünyası ile dostça bir ilişki içerisinde oldu. Suriye’deki savaşın başından beri dünya toplumlarının baskılarına rağmen Suriye’de istikrar ve sükunetten yana oldu.

Dağıstan Ulema Birliği, Rusya’nın Suriye’deki eylemlerinin cinayetlere son vermeye ve bölgede barış ve istikrarı sağlamaya yönelik olduğunu düşünüyor.

Tüm Müslümanları, Şam beldesi öncelikli olarak tüm İslam coğrafyasında kalıcı barışın tesisi için Allah’a dua etmeye çağırıyoruz.

Dağıstan Ulema Birliği